Pierwszy polski test na koronawirusa opracował poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN). Elementy testu i odczynniki dostarczyły polskie spółki Future Synthesis i A&A Biotechnology, do produkcji wyznaczono polską firmę Medicofarma.
Produkcja testu rozpoczęła się już w kwietniu 2020 roku, o czym informowaliśmy na naszych łamach.
Czytaj więcej: Dr Handschuh: "Mamy wyprodukowanych 50 tys. testów jednogenowych. Przed nami jeszcze produkcja 100 tys. testów w wersji dwugenowej"
Sprawdź też:
Jak dowiedzieli się dziennikarze portalu money.pl, mimo tego, że spółka Medicofarma S.A. już pod koniec czerwca wyprodukowała 150 tysięcy testów na koronawirusa, to nadal zalegają one w magazynach.
- Na potrzeby Ministerstwa Nauki wyprodukowano 150 tys. testów w dwóch wariantach: jednogenowym i dwugenowym. Czekają one na dyspozycję dokąd i kiedy je wysłać - mówi w rozmowie z money.pl Cezary Kilczewski, prezes spółki Medicofarma S.A.
Na stworzenie testów decyzją ówczesnego wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina, przyznano instytutowi PAN 15 mln złotych, a ich dalszy los nadal nie jest pewny.
Pytane przez dziennikarzy money.pl Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że nie otrzymało jeszcze żadnej partii testów, więc nie może się na ich temat wypowiedzieć.
Natomiast Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do tej pory nie odpowiedziało na zadane pytania.
O dalsze losy polskich testów na koronawirusa pytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia także my.
- W sprawie 150 tys. sztuk testów prosimy pytać w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję testów do diagnostyki obecności wirusa SARS-CoV-2 oraz w firmie, która zajmuje się dystrybucją testów. MZ otrzymało także ofertę zakupów tych testów, ale to jest już inna partia niż ta, za którą zapłaciło MNiSW - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania "Głosu Wielkopolskiego" Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
I dodaje: - Przekazaliśmy informację o możliwości zakupu tych testów do laboratoriów wykonujących diagnostykę COVID-19. MZ jak najbardziej jest zainteresowane polskimi testami, jednak na razie korzystamy z testów, które mamy już w dużej liczbie zgromadzone w magazynach.
Zobacz też:
Poznaniacy nie przestrzegają obostrzeń wprowadzonych z powod...
10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...
Sprawdź też:
