Premier: Historia ks. Franciszka Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce
– Historia ks. Franciszka Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce. Walczył w kampanii wrześniowej, a następnie był więźniem Auschwitz i wielu niemieckich więzień. Później, po wojnie także był prześladowany przez władze komunistyczne. Ksiądz Blachnicki rzeczywiście nie poddawał się nigdy – powiedział szef rządu.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że życie ks. Blachnickiego „było prawdziwym świadectwem dobra, prawdy, poszukiwania tego, co dobre w drugim człowieku” i podziękował „jemu za jego życie”.
– Potrzebujemy takich postaci jak ksiądz Franciszek Blachnicki, jak ksiądz Jerzy Popiełuszko, jak wielki Jan Paweł II. Oni wszyscy byli drogowskazem i ostoją dla wszystkich Polaków, którzy poszukiwali dobrego życia, poszukiwali lepszego świata – mówił.
Szef rządu podziękował też „wszystkim młodym ludziom (...), którzy przez Ruch Światło-Życie przechodzili”. – Tym wszystkim podziękuję za to ziarno wolności, za wiarę, którą wtedy mieli także w niepodległą Polskę (...), wiarę w drugiego człowieka – dodał.
Tajemnica śmierci ks. Blachnickiego
14 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. „Pozyskane dowody i nowe zeznania świadków pozwalają stwierdzić, że był kolejną ofiarą systemu komunistycznego” – powiedział. Prowadzone od 2020 roku śledztwo doprowadziło do ustalenia, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.
Kim był ks. Franciszek Blachnicki?
Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo.
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypomina, że wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu, gdzie ks. Blachnicki tworzył m.in. Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów, dwóch agentów o pseudonimach "Yon" i "Panna" (z dotychczasowych ustaleń wynika, że było to małżeństwo Jolanta i Andrzej Gontarczykowie).
Ksiądz Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku. Oficjalnie jako przyczynę śmierci podano zator płucny.
Duchowny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele, jako Czcigodny Sługa Boży.
Źródło:
