Tym samym daje im prawo do prowadzenia szkoleń w tym zakresie. Do niedawna certyfikaty takie, wraz ze statusem AOSpine Center, otrzymywały głównie w krajach Europy Zachodniej. Teraz po raz pierwszy przyznano go w Polsce.
Zdobył go współpracujący ze sobą zespół – ortopedów pod wodzą dr hab. med. Rafała Pankowskiego oraz neurochirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Kloca.
Dyrektorem programowym AOSpine Center został dr. hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która funkcjonuje na bazie Szpitala im. M. Kopernika. Prof. Wojciech Kloc jest ordynatorem należącego do tego szpitala Oddziału Neurochirurgii.

Czytaj również: Gdańscy ortopedzi przyszyli 22-letniemu Patrykowi urwaną rękę [zdjęcia]
Certyfikat Fundacji AO został przyznany zespołowi na 3 lata, od 1 kwietnia br. do 31 marca 2021 r. W tym okresie Fundacja AO będzie go rekomendować lekarzom z całego świata, którym funduje krótsze lub dłuższe stypendia edukacyjne.
Jak informuje doc. Pankowski – choć zespół z Gdańska ma certyfikat zaledwie od kilku dni – już chęć przeszkolenia się w „Koperniku” zgłosiło dwóch lekarzy – z Gruzji oraz Jordanii.
- Certyfikat ma też duże znaczenie dla pacjentów – jest bowiem potwierdzeniem najwyższego standardu oferowanego leczenia w tym zakresie – podkreśla dr hab. Rafał Pankowski.
W procesie szkoleniowym doc. Pankowski będzie współpracował nie tylko z. prof. Wojciechem Klocem, ale również innymi „instruktorami”: dr. n. med. Markiem Rocławskim (ortopeda, Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed) i lek. Stanisławem Adamskim (neurochirurg, szpital im. M. Kopernika w Gdańsku).
Czytaj również: Dr Rafał Pankowski zbudował nowatorskie narzędzie do operacyjnego leczenia skolioz
Centra AOSpine
Centra AOSpine to międzynarodowa bardzo prestiżowa sieć szpitali, które zapewniają zatwierdzony przez AOSPINE najwyższy światowy standard szkoleń i edukacji z zakresu chirurgii kręgosłupa. To jednocześnie jednostka zajmująca się poprawą jakości usług medycznych świadczonych pacjentom z chorobami kręgosłupa poprzez edukację, badania, dokumentację i komunikację.
Obecnie AOSpine jest najdynamiczniej rozwijającą się jednostką fundacji AO, której społeczność liczy 6 000 członków i 23 000 współpracowników, chirurgów, badaczy i sprzymierzonych specjalistów kręgosłupa. AOSpine wciąż rośnie, przez co poprawia jakość chirurgii kręgosłupa, dostarcza nowe programy naukowe, generuje nowe pomysły terapeutyczne i rozszerza zespół pasjonatów chirurgii kręgosłupa.
Zobacz też: Historia szpitala położniczego w Gdańsku przy ul. Klinicznej
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: