Spotkanie rozpoczęło się ok. godziny 21.30 we wtorek i miało być zainicjowane przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Informacja o tym, że prezydent Andrzej Duda domaga się odwołania prezesa Telewizji Publicznej Jacka Kurskiego pojawiła się po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta z szefem Rady Mediów Narodowych, Krzysztofem Czabańskim. Prezydent wezwał Czabańskiego do Pałacu Prezydenckiego i przedstawił mu swoje oczekiwanie, podczas rozmowy o ustawie dot. rekompensaty dla mediów publicznych. Chodzi o przekazanie prawie 2 miliardów zł dla TVP i Polskiego Radia, w ramach rekompensaty za straty z abonamentu. Informację jako pierwsza podała Wirtualna Polska.
Prezydent chce odwołania Jacka Kurskiego
Prezydent miał zażądać odwołania przez Radę Mediów Narodowych Jacka Kurskiego, a kiedy to nastąpi, obiecał podpisać ustawę o rekompensacie, którą niedawno uchwalił Sejm głosami mającej większość Zjednoczonej Prawicy. Według informacji WP, prezydent dał Czabańskiemu czas na odwołanie prezesa TVP do końca tygodnia.
Na takie rozwiązanie nie chce się jednak zgodzić Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał “stanąć murem” za Kurskim. Były premier kategorycznie odrzuca możliwość zmiany prezesa. Z kolei prezydent miał stwierdzić, że jeśli do zmiany nie dojdzie, to zawetuje on uchwaloną przez PiS ustawę.
Według WP, po tym, jak prezydent postawił ultimatum ws. prezesa TVP, doszło do pilnej rozmowy telefonicznej pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, a Jackiem Kurskim. Szef partii rządzącej miał być “zdenerwowany, że o kulisach rozmów prezydenta z szefem Rady Mediów Narodowych dowiaduje się z mediów”. Jednocześnie zapewnił Kurskiego, że ten ma jego poparcie.
Palec Joanny Lichockiej po głosowaniu ws. ustawy
Kaczyński postanowił jednak spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, ponieważ - według nieoficjalnych informacji - poparcie dla pomysłu prezydenta o odwołaniu prezesa TVP wyrazili m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin. We władzach Zjednoczonej Prawicy panuje bowiem duży podział co do oceny pracy wykonywanej przez Kurskiego w Telewizji Publicznej.
Spekuluje się, że do odwołania Kurskiego nie dojdzie, ale prezydent może np. wskazać osoby, które zasiądą w zarządzie TVP.
Przypomnijmy, że to właśnie po głosowaniu ws. ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych rozpętała się burza, dotycząca słynnego już “gestu Lichockiej”, czyli środkowego palca, który Joanna Lichocka miała pokazać opozycji. Ona sama, zaraz po głosowaniu, stwierdziła, że przesuwała palcem pod okiem.
Debata nad rekompensatą dla mediów publicznych trwała od długiego czasu i zakończyła się w połowie lutego. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował wcześniej, aby 1,95 mld zł, które PiS chciało przeznaczyć na dofinansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, przeznaczyć na onkologię.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?