Wmurowanie kamienia węgielnego pod muzeum zaplanowano w budynku dawnej elektrowni, tuż po głównych obchodach z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny. Historyczny obiekt, administrowany dotychczas przez Agencję Mienia Wojskowego w Gdyni, został bezterminowo użyczony dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego symboliczne przejęcie ma być pierwszym akcentem powołania nowej instytucji upamiętniającej bohaterską postawę polskich żołnierzy w pierwszych dniach wojny. W uroczystości weźmie udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, prawdopodobnie także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wszystko wskazuje, że nie pojawi się na niej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Na dzisiaj pani prezydent nie ma w planach obecności na wspomnianym przez pana wydarzeniu - odpowiada „Dziennikowi Bałtyckiemu” Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku. Nie wiadomo, czy magistrat desygnuje do udziału innego przedstawiciela.
Możliwa absencja prezydent to kolejny odprysk konfliktu na linii gdański magistrat - rząd RP. Przyjęcie poselskiej specustawy, na mocy której Westerplatte stanie się własnością Skarbu Państwa, spotkało się ze stanowczą reakcją Urzędu Miasta, przebiegło w atmosferze protestów oraz wzajemnych oskarżeń. Argumentem strony rządowej był brak jednoznacznych działań miasta w kierunku powołania instytucji muzealnej. Media publiczne informowały wręcz o potrzebie powtórnego „odbicia” Westerplatte z rąk samorządowców hołdujących nazistowskiemu epizodowi w historii Gdańska. Na nic zdały się propozycje Aleksandry Dulkiewicz przekazania miejskich gruntów w zamian za prawo do współdecydowania o kształcie placówki.
ZOBACZ WIDEO: Senacka komisja poparła specustawę o przejęciu Westerplatte. Według prezydent Gdańska to "rozwiązanie siłowe"
- Nie dziwię się, że pani Dulkiewicz zamierza w taki sposób zamanifestować swoje niezadowolenie z faktu, że teren Westerplatte został odebrany miastu siłą - komentuje Łukasz Bejm, gdański radny klubu Koalicji Obywatelskiej. - Klamka zapadła. Decyzje są nieodwracalne. Przypuszczam, że z uwagi na temperaturę, jaka wytworzyła się wokół specustawy, prezydent zdecydowała, że nie weźmie udziału w uroczystości na Westerplatte.
Jak informował na niedawnej konferencji prasowej dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki, Aleksandra Dulkiewicz znalazła się wśród zaproszonych gości. Obecnie przedstawiciele muzeum wstrzymują się z komentarzami.
- Szkoda, że pani prezydent nie będzie. Rozpoczynamy długotrwały proces przygotowania dokumentacji budowy i będziemy chcieli, aby miasto z nami współpracowało - mówi poseł PiS Kazimierz Smoliński, który zamierza uczestniczyć w obu uroczystościach. - Muzeum będzie w Gdańsku, dlatego dziwi mnie postawa jego włodarzy. Już dawno apelowaliśmy do władz miasta o współpracę w tej sprawie - zaznacza poseł PiS.
Wciąż natomiast nie wiadomo, czy w głównych uroczystościach o godz. 4.45 weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Do tej pory magistrat nie otrzymał bowiem... oficjalnego potwierdzenia.
- Zgodnie z ustną deklaracją szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministra Michała Dworczyka, pan premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w porannych obchodach - informuje nas rzecznik prasowy gdańskiego magistratu.
"Westerplatte trzeba odebrać z rak polityków PO". Spór o Westerplatte na sejmowej komisji
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
