Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że głosowanie w wyborach prezydenckich w 2020 roku odbędą się w sposób hybrydowy. Dopuszczalne będzie zagłosowanie w sposób tradycyjny - w lokalu wyborczym - ale osoby, które sobie tego zażyczą, będą mogły zagłosować korespondencyjnie.
Ten projekt zmienia wprowadzone wcześniej przepisy, które dopuszczają jedynie możliwość głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich.
Ponowne zbieranie podpisów?
W projekcie zapisano m.in., że wzór karty do głosowania będzie ustalany przez Państwową Komisję Wyborczą. Również PKW ustali wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy w głosowaniu korespondencyjnym.
Jeśli chodzi o kandydatów, to każdy z kandydatów zarejestrowanych przed wyborami, które miały odbyć się 10 maja, może ponownie zgłosić chęć udziału w wyborach. Zostanie w efekcie zarejestrowany bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów, które są wymagane do zarejestrowania kandydata na prezydenta.
Jeśli natomiast w wyborach zechce wystartować nowy kandydat, albo komitet zechce zmienić obecnego kandydata, to proces zbierania podpisów rozpocznie się od początku. Nazwiska kandydatów wpłyną znacząco na "losy" kart do głosowania. Jeśli się nie zmienią - żaden komitet nie zmieni kandydata i żaden nowy kandydat nie zechce kandydować - to prawdopodobnie w przypadku wyborów użyte zostaną już wydrukowane karty do głosowania. Jeśli jednak dojdzie do zmian na liście kandydatów, wydrukowane karty będą musiały zostać zniszczone.
Dwudniowe wybory prezydenckie?
Z wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy wynika, że najbardziej prawdopodobnym terminem pierwszej tury wyborów prezydenckich jest w tej chwili niedziela 28 czerwca. Prawo i Sprawiedliwość rozważa również kolejną niedzielę, 5 lipca, ale - jak przyznał Ryszard Terlecki - rządowi zależy na jak najszybszej organizacji wyborów.
- Nam zależy, żeby rzeczywiście te wybory się odbyły możliwe szybko. No nie ma na co czekać. Przede wszystkim nie ma co czekać na sytuację w której nie byłoby prezydenta, a wiemy, że 6 sierpnia upływa termin kadencji prezydenta - powiedział.
Wśród poprawek, zgłaszanych od południa przez kluby opozycyjne, pojawiła się poprawka Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15). Zakłada ona zorganizowanie wyborów prezydenckich w trybie dwudniowym.
- Wybory dwudniowe sprawiłyby, że w jednym momencie w lokalach wyborczych przebywałoby znacznie mniej ludzi. Ze względów bezpieczeństwa Polek i Polaków ta poprawka powinna zostać przyjęta - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?