Protest rolników w Bydgoszczy. Tak doszło do użycia gazu przed urzędem wojewódzkim

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Policja użyła gazu podczas strajku rolników w Bydgoszczy. Do zajścia doszło przed urzędem wojewódzkim
Policja użyła gazu podczas strajku rolników w Bydgoszczy. Do zajścia doszło przed urzędem wojewódzkim Dariusz Bloch
W piątek w Bydgoszczy odbył się wielki protest rolników. W pewnym momencie zrobiło się gorąco. Tłum protestujących chciał wtargnąć do urzędu wojewódzkiego, po tym jak przez megafon krzyknięto "Pan wicewojewoda zaprasza wszystkich do środka!". To wtedy policja użyła gazu wobec protestujących. Wojewoda wydał oświadczenie w sprawie zajścia.

Zdarzenie miało miejsce chwilę po tym, jak rolnicy rozmawiali z wicewojewodą Piotrem Hemmerlingiem - tuż przed drzwiami urzędu. Rolnicy domagali się spotkania z samym wojewodą Michałem Sztyblem. Strajkujący chcieli rozmawiać z wojewodą, a nie jego zastępcą czy innym przedstawicielem.

Twierdzili, że wojewoda boi się wyjść do zgromadzonych. - Robicie nas w balona - pada stwierdzenie. - Nikt was w balona nie robi - odpowiada zastępca Michała Sztybla. Piotr Hemmerling po chwili dodaje, że wojewoda jest do dyspozycji rolników, ci mieli jednak wybrać konkretną liczbę osób na spotkanie.

Nagle jeden z protestujących krzyczy przez megafon: - Pan wicewojewoda zaprasza wszystkich do środka". Wówczas tłum protestujących rusza do wejścia. Wicewojewoda Hemmerling próbuje wejść z powrotem do urzędu, ale tłum napierał na niego. Wejścia do urzędu broni policja. Do środka wpadają snopy siana. W tym momencie funkcjonariusze używają gazu. W zdarzeniu przez przypadek ucierpiała dziennikarka radia PiK Jolanta Fischer.

Policja odnosi się krótko do zdarzenia z udziałem gazu.
- Zostaliśmy do tego zobligowani działaniem tłumu - krótko wyjaśnia podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Komunikat wojewody po wydarzeniach przed urzędem

Do sprawy odniósł się w piątkowym komunikacie wojewoda kujawsko-pomorski, Michał Sztybel.

Do wtargnięcia do urzędu doszło w momencie, gdy I Wicewojewoda Piotr Hemmerling ustalał skład delegacji, którą zaprosiłem na merytoryczne rozmowy do środka urzędu. W tym czasie "prowokator" krzyknął "Wojewoda zaprasza wszystkich" i tłum ruszył w stronę drzwi, a część osób przepchnęła policjantów. Szczegóły, pełne okoliczności i pełne nagranie również z wewnątrz budynku przekaże policja. Osobiście rozmawiałem z dziennikarką Radia PiK i wyraziłem ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją. Zapewniłem o pełnym wsparciu, gdyby potrzebna była pomoc medyczna. Na szczęście otrzymałem informację o braku takiej potrzeby.

Wojewoda dodaje: - Użycie gazu zawsze musi być wyższą koniecznością. O uzasadnieniu będzie informowała Policja, która podejmuje tego typu decyzje. Przypominam, że od rana (piątek - przyp. red.) dostępny dla protestujących był I Wicewojewoda Piotr Hemmerling odpowiedzialny za rolnictwo. Następnie ze względu na eskalację protestu, wróciłem ze spotkania w terenie na wsi, w Gminie Drzycim z wójtami gmin wiejskich. Natychmiast zaprosiłem delegację protestujących do środka. Ubolewam, że protest poruszający ważne sprawy dla polskiej wsi, w którym wzięło udział bardzo wielu rolników zaczął być wykorzystywany przez siły polityczne, a pośród wielu uczestników, szczerze broniących interesów wsi, znaleźli się politycy Prawa i Sprawiedliwości mimo, że przedstawiciel ich partii Janusz Wojciechowski jest komisarzem ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej. Zgodnie z deklaracją, postulaty protestujących przekazałem Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu.

Jak do sprawy odnieśli się sami rolnicy? Pisaliśmy o tym we wczorajszym materiale:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Protest rolników w Bydgoszczy. Tak doszło do użycia gazu przed urzędem wojewódzkim - Gazeta Pomorska

Wróć na i.pl Portal i.pl