Przełom w sporze o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: To święte miejsce musi łączyć

Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Miasto Gdańsk wniesie należący do niego teren na Westerplatte do planowanego muzeum, ale będzie miało wpływ na wystawę, na sposób upamiętnienia i funkcjonowanie przyszłej placówki - to oferta prezydent Aleksandry Dulkiewicz, którą przekazała w czasie dzisiejszego spotkania z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosławem Sellinem. Wydaje się, że może to być przełom w sporze gdańskiego samorządu i partii rządzącej o teren pola bitwy na Westerplatte.

We wtorek, 25 czerwca w Warszawie wiceminister Sellin rozmawiał z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz o przyszłości Westerplatte.

- Złożyłam ofertę, wsłuchując się w głosy ministra Jarosława Sellina i premiera Mateusza Morawieckiego (prezydent Dulkiewicz rozmawiała z nim dwa tygodnie temu - red.) - mówiła po spotkaniu w Warszawie prezydent Gdańska. - Tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do przyszłej placówki muzealnej, ale będziemy współtworzyć, jako samorząd, tę inicjatywę, wspólnie będziemy brać odpowiedzialność za upamiętnienie, wystawę i funkcjonowanie przyszłego muzeum.

- We współpracy z miastem Gdańsk będziemy w stanie w ciągu 3,4 lat zbudować plenerowe muzeum na Westerplatte - dodał Jarosław Sellin, w czasie wspólnego briefingu z prezydent Dulkiewicz. - Jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel ok. 140 mln zł. Myślę, że to również będzie cieszyć samorząd Gdańska.

- Środowisko polityczne, do którego należę uważa, że Westerplatte powinno być pod opieką państwa, a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest najlepszą placówką do zorganizowania tego miejsca pamięci - dodał Sellin, sugerując jednocześnie, że oferta samorządu Gdańska jest dla niego satysfakcjonująca.

Przypomnijmy, projekt specjalnych przepisów w sprawie terenów, których we wrześniu 1939 r. heroicznie bronili polscy żołnierze, jest już opracowywany w Sejmie. Dokument złożyła na początku maja tego roku grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, z Kazimierzem Smolińskim na czele.

Projekt tzw. specustawy zakłada scalenie terenów na półwyspie - dawne pole bitwy o Wojskową Składnicę Tranzytową podzielone jest między kilku właścicieli. Dotyczy to także terenów należących do gdańskiego samorządu, którym od 30 lat opiekuje się Muzeum Gdańska. To wywoływało sprzeciw samorządowców i części muzealników z Gdańska.

Prezydent Dulkiewicz mówiła o zawłaszczaniu terenów Westerplatte dla celów politycznych, przedstawiciele rządu i PiS odpierali, że tereny pola bitwy są przez miasto zaniedbane, że upamiętnienie obrońców jest niewystarczające, wręcz niegodne.

Specustawa miałaby wszystkie te tereny przekazać w nadzór gdańskiemu Muzeum II Wojny Światowej, które miałoby odpowiadać za budowę muzeum i upamiętnienie na Westerplatte.

Wydaje się, że dzisiejsze spotkanie Dulkiewicz - Sellin może być przełomem w sporze o Westerplatte. Prezydent Gdańska zaznaczyła jednocześnie, że wobec jej propozycji prace nad specustawą zostaną wstrzymane.

- Przyszłam z wyciągniętą dłonią, po to by godnie upamiętnić to święte miejsce. Westerplatte powinno nas łączyć, a nie dzielić - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję ministrowi Sellinowi za spotkanie, za to że rozmawiamy. Dopóki jesteśmy w stanie to robić, jest nadzieja na porozumienie.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że już w zeszłym roku zarządzające terenami Westerplatte Muzeum Gdańska przygotowało trzy koncepcje upamiętnienia Westerplatte, łącznie z budową nowego budynku muzealnego na półwyspie i nowym zagospodarowaniem miejsca pamięci. Dodała również, że w najbliższą sobotę rozpoczną się na Westerplatte pierwsze uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odbędzie się m.in. spotkanie ze społecznymi obrońcami Wartowni nr 1, którzy pod koniec lat 60 XX wieku uratowali historyczny budynek przed zniszczeniem.

- Już w 1998 roku śp. prezydent Paweł Adamowicz zainicjował obchody na Westerplatte i zawsze dbaliśmy o to, by miały one wydźwięk międzynarodowy. W tym roku miasto Gdańsk zaprosiło na uroczystości burmistrzów, prezydentów miast-symboli, naznaczonych pamięcią II wojny światowej, skropionych krwią cywilnych ofiar - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kobiecina kupuje rydwany i wstawia do magazynu a na wywóz śmieci z Westerplatte piniędzy po prostu niema, i nie będzie.
G
Gość
Nie mozna oddac Westerplatte przelane polska krwia mafi niemieckiej tzw Volksdeutsche !
G
Gość
Trzeba uczic to miejsce napaści kosmitów , czy innych nazistów na Gdańsk . To tak POstepowo zabrzmiało ???
X
XYZ
MK z Gdańska

Wygląda na to, że zakończył się żałosny spektakl dotyczący Westerplatte - w wykonaniu pani prezydent Gdańska

p. Dulkiewicz. Po co nam to było, ta kompromitacja tej pani ?
j
jarosław
Gdańszczanie ale was warsawka ciągnie, ile to z portów trafia do warsawki zamiast zostać w Gdańsku 10 mld ? To by wychodziło z 10 000 zł na każdego mieszkańca, a Ci wydają na propagande partyjną. Jaja jak berety.

Prezydenta poprzedniego przez nagonkę wam ... a teraz poniżają wam Dulkiewicz, jak to bolszewicy mają w krwi. Autonomiczne Trójmiasto to by było coś, jakby wprowdzić podatek PIT 10%, to takich biórowców jak ten wysoki by było aż do Rumii.
g
gosc
2019-06-26T07:02:56 02:00, Pietia:

DNO - ale macie to co sobie wybraliście. POmioty POstkomuny.

Mówisz o doradcy Ziobry Andrzeju Kryże ? Daj spokój o o 6 rano po ciebie przyjdą.

G
Gość
-==;;,.. Spragniona 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na "SEKS" spotkaania, moje zdjęcia i kontakt na stronie: sexmalwina.pl

napisz ,do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam,
P
Pietia
DNO - ale macie to co sobie wybraliście. POmioty POstkomuny.
G
Gość
2019-06-25T21:41:20 02:00, Gość:

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz opublikowała na Twitterze wpis, w którym wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej, która „przyniosła reżim i zniewolenie”, ale też początek „przemian demokratycznych w Polsce”. Ani słowem nie wspomniała jednak o Niemcach jako sprawcach wojny.Dulkiewicz szkodzi Polsce i wpisuje się w politykę historyczną Niemiec”.!

No właśnie, czy ona mogłaby trochę poczytać o historii II Wojny Światowej. Powiedziałabym, że wypisuje bzdury, ale ponieważ dziwne zrządzenie losu uczyniło ją prezydentem miasta ludzie czytają jej wypociny i to jest wysoce szkodliwe. W osobach takich jak ja krew się burzy ale młodzi nie daj Boże mogą uwierzyć, że II Wojna to wina polaków i lepiej żeby Gdańsk był niemiecki.

R
Rumcajs
Tak być powinno - jak nakazał car "podwładny przed obliczem przełożonego musi mieć wygląd lichawy i durnowaty, aby swym pojmowaniem spraw nie peszyć przełożonego" W końcu do dziuni dotarło kto tu rozdaje karty ?
z
zadowolony
Przełom! Pieniądze zamiast na nowe rydwany pójdą na pomnik Gintera Grassa, żołnierza SS.
j
ja
czytając te komentarze oraz komentarze pod innymi artykułami czy informacjami stwierdzam jedno - PiS-owskie trpll-e w natarciu
G
Gość
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz opublikowała na Twitterze wpis, w którym wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej, która „przyniosła reżim i zniewolenie”, ale też początek „przemian demokratycznych w Polsce”. Ani słowem nie wspomniała jednak o Niemcach jako sprawcach wojny.Dulkiewicz szkodzi Polsce i wpisuje się w politykę historyczną Niemiec”.!
g
gdanszczanin
Mam marzenie że nikt nigdy nie wypowie tych słów "złe słowo przeciw słowu" a władze Gdańska dojrzeją do dialogu dla Polski i pamięci tego co świadczy o polskości o nas Polakach, I nie będzie targu jak z ECS .
P
Polihistor
Te zabawy p. Dulkiewicz trafią niezawodnie do podręczników. Nie jestem - na razie - pewien, jakich dyscyplin, ale że trafią - o! o tym jestem przekonany. :-)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl