Przewodniczący NSZZ Solidarność protestuje przeciwko zmianom przyjętym przez Sejm z ustawą o tarczy antykryzysowej. Żąda ich wycofania

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Karolina Misztal

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w specjalnym oświadczeniu protestuje przeciwko zmianom przyjętym w nocy przez Sejm.

- Wprowadzenie na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS do ustawy „tarcza antykryzysowa” zmiany dającej prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów, to rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP - pisze Piotr Duda w oświadczeniu zamieszczonym na portalu tysol.pl.

Według Dudy daje to premierowi pełną dowolność działania w tym zakresie, łamiąc dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.

W nocy Sejm przegłosował ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej. Wraz z nią przegłosowano m.in. poprawkę do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiającą premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

- Żądamy natychmiastowego wycofania powyższych zmian już na etapie prac w Senacie RP. Apelujemy również do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie -

napisał w sobotę szef Solidarności.

Duda napisał też: - Odnosząc się do możliwości odwoływania członków Rady, którzy w swoim życiorysie mają współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, wobec których orzeczono kłamstwo lustracyjne, chcemy wyraźnie podkreślić, że choć „Solidarność” zdecydowanie zabiega o takie regulacje, to jednak „tarcza antykryzysowa” nie jest miejscem, by zajmować się tą sprawą. Działania w tym zakresie strona rządowa powinna była podjąć już dawno w ramach postulowanej przez „Solidarność” nowelizacji ustawy lustracyjnej i ustawy o RDS.

To kolejna kontrowersyjna poprawka, jaka znalazła się w uchwalonej ustawie o tarczy antykryzysowej. Inną było przegłosowanie zmian w prawie wyborczym, umożliwiających głosowanie korespondencyjne osób pozostających na kwarantannie i mających ponad 60 lat. Tę zmianę wielu uważa za niekonstytucyjną.

Zmiany w kodeksie są niezgodne z konstytucją - mówi dr hab. Ryszard Piotrowski, prawnik, konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl