OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Damian Żurek (na zdjęciu) i Karolina Bosiek zajęli szóste miejsce w sztafecie mieszanej. Fot. Soenar Chamid/Aflo Images/East News
Polska sztafeta mieszana była szósta w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w amerykańskim Salt Lake City. Karolina Bosiek i Damian Żurek zajęli 14. pozycje na 1000 m.

Sztafeta mieszana jest nową konkurencją w programie PŚ. Starty zostały zainagurowane w japońskim Obiiro na początku sezonu. Wówczas Karolina Bosiek i Damian Żurek zajęli drugie miejsce. Polska drużyna w niedzielę wystąpiła w tym samym składzie i rywalizację ukończyła na szóstym miejscu (2.57,64). Zwyciężyli Chińczycy, Chuanyi Sun i Wenjing Jin, którzy popełnili najmniej błędów - 2.54,90.

Rekordy życiowe Wojtasik i Piotrowskiego

Na 1000 m Bosiek w elicie była 14. (1.15,31). W grupie B rywalizowały trzy Polki. Iga Wojtasik była 16. z rekordem życiowym - 1.17,09, 18. Natalia Jabrzyk (1.17,17), a 22. Andżelika Wójcik (1.18,443).

Najszybszą łyżwiarką tej konkurencji okazała się Amerykanka Kimi Goetz (1.13.08), która po kontrolowanej absencji Miho Takagi wyprzedziła Japonkę w klasyfikacji generalnej.

Walczący o powrót do grupy A Piotr Michalski zanotował najlepszy czas w sezonie na 1000 m - 1.08,08, co zapewniło mu na zapleczu elity 5. miejsce. Marek Kania był w tej grupie 14. (1.08,68), a bezpośrednio za zanim sklasyfikowany został Jakub Piotrowski, który pojechał w czasie rekordu życiowego 1.08,85.

W grupie A 1000 m Żurek w piątek zanotował życiówkę, a teraz zachwiał się na jednym z ostatnich wiraży, co skutkowało 14. czasem (1.07,64). Konkurencję wygrał Jordan Stolz. Amerykanin, który dwa dni wcześniej ustanowił rekord świata i tym razem był najszybszy (1.06,32). 19-latek w sumie wygrał cztery z pięciu weekendowych startów. Nie miał sobie równych na 500, 1000 (dwukrotnie) i 1500 m, a na 5000 m został sklasyfikowany pod koniec stawki.

Kiedy ostatnie zawody PŚ w łyżwiarstwie szybkim?

Czwarty zawodnik na 1000 m, mistrz Europy Kjeld Nuis bezpośrednio po ukończeniu biegu wleciał z impetem w bandy i długo się nie podnosił z lodu.

W biegu masowym wystąpiły dwie Polki. Olga Piotrowska punktowała na jednej z premii. Nie wytrzymała jednak tempa i została zdublowana, co przełożyło się na ostatnie, 16. miejsce. Pozycja wyżej została przypisana Magdalenie Czyszczoń. Wygrała Kanadyjka Ivanie Blondin.

Najlepszym wynikiem naszych łyżwiarzy w zakończonych zawodach PŚ odbywających się w Stanach Zjednoczonych, była czwarta lokata naszej drużyny kobiecej. Z kolei Kania w sobotę zajął siódme miejsce na 500 metrów (rekord życiowy - 34:29), który do podium stracił zaledwie 0,13 sekundy.

Szóste, ostatnie w sezonie zawody PŚ zaplanowano w dniach 2-4 lutego w kanadyjskim Quebec.