Publikacja karykatury Aliego Chameneiego. Szefowa MSZ Francji: Iran nie może pouczać nas o wolności mediów

Piotr Kobyliński
Francuski tygodnik satyryczny opublikował kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu.
Francuski tygodnik satyryczny opublikował kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu. Khamenei.ir, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons / twitter.com/ksadjadpour
- Iran nie może dawać Francji lekcji na temat wolności prasy - powiedziała w czwartek szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna. - Dzień wcześniej Teheran wezwał francuskiego ambasadora w związku z opublikowaniem karykatur Aliego Chameneiego, najwyższego przywódcy Iranu.

Francuski magazyn satyryczny "Charlie Hebdo" zamieścił w tym tygodniu na swych łamach kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu. Redakcja oznajmiła, że jest to forma wsparcia antyrządowych protestów w Iranie.

Zła polityka Teheranu

W wywiadzie dla LCI TV Colonna zaznaczyła, że Teheran prowadzi złą politykę, stosując brutalne represje wobec demonstrantów i aresztując francuskich obywateli.

- Pamiętajmy, że we Francji istnieje wolność prasy, w odróżnieniu od tego, co dzieje się w Iranie - przypomniała szefowa francuskiej dyplomacji.

Podkreśliła też, że we Francji nie ma przepisów penalizujących bluźnierstwo.

Stosunki między Francją a Iranem

Stosunki francusko-irańskie pogorszyły się bardzo w ostatnich miesiącach ze względu na impas w rozmowach na temat reaktywacji międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 roku w sprawie jego programu nuklearnego. Francja jest jednym z sygnatariuszy tej umowy. Ponadto w Iranie zatrzymano siedmiu francuskich obywateli w ramach tłumienia antyrządowych protestów, a Paryż krytykuje Teheran za brutalne represje wobec opozycji.

Minister spraw zagranicznych Iranu Husajn Amirabdollahian ostrzegł, że opublikowanie "obraźliwych i nieprzyzwoitych" karykatur Chameneiego spotka się z surową odpowiedzią Teheranu, a Francja posunęła się za daleko.

Irańczycy chcą podjąć kroki

Amirabdollahian wydał też w czwartek oświadczenie, w którym poinformował, że irańskie władze zamknęły Instytut Francuski i mają zamiar "zrewidować" działalność kulturalną Francji w swym kraju.

Dwaj obywatele Francji zostali niedawno oskarżeni w Iranie o szpiegostwo i działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu tego kraju.

Oświadczenie Teheranu o zatrzymaniu kolejnych domniemanych szpiegów pojawiło się w trakcie trwających w Iranie protestów antyrządowych, które wybuchły w połowie września 2022 roku po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini w policyjnym areszcie w niewyjaśnionych okolicznościach. Od rozpoczęcia demonstracji Iran aresztował już wielu cudzoziemców, obwiniając "wrogów z zagranicy" o podburzanie obywateli.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl