Putin rozważa zwrócenie się o pomoc do Kim Dzong Una w wojnie na Ukrainie. Chodzi o 100 tys. żołnierzy z Korei Północnej

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Rosja poprosi Koreę Północną o pomoc w konflikcie z Ukrainą. Mowa o 100 tys. żołnierzy
Rosja poprosi Koreę Północną o pomoc w konflikcie z Ukrainą. Mowa o 100 tys. żołnierzy Fot. Pool AP/Associated Press/East News
Jak informuje „Daily Mail”, zdesperowany Władimir Putin rozważa zwrócenie się do północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una o pomoc w inwazji na Ukrainę. Jest gotów zaoferować energię i zboże w zamian za 100 tys. żołnierzy.

Korea Północna dała w ostatnim czasie jasno do zrozumienia, że oprócz zapewniania Rosji budowniczych do naprawy szkód wojennych jest gotowa dostarczyć ogromne siły bojowe, by przechylić szalę na korzyść Moskwy – podała agencja informacyjna Regnum.

Żołnierze, o których może poprosić Putin, dołączyliby do sił separatystycznej, proputinowskiej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które Kim Dzong Un niedawno uznał za niepodległe państwa.

Rosyjski ekspert: Dajmy zielone światło ochotniczemu impulsowi

– Nie powinniśmy się wstydzić przyjęcia wyciągniętej do nas przez Kim Dzong Una ręki – powiedział czołowy ekspert ds. obrony w Moskwie pułkownik rezerwy Igor Korotchenko w rosyjskiej telewizji państwowej.

– Jeżeli ochotnicy z Korei Północnej ze swoimi systemami artyleryjskimi, bogatym doświadczeniem w walce przeciwbateryjnej i wielowyrzutniowym systemem rakietowym dużego kalibru, wyprodukowanymi w Korei Północnej, chcą uczestniczyć w konflikcie, cóż, dajmy zielone światło ich ochotniczemu impulsowi – dodał.

– Jeśli Korea Północna wyraża chęć wypełnienia swojego międzynarodowego obowiązku walki z ukraińskim faszyzmem, powinniśmy im na to pozwolić. To było suwerenne prawo DRL i LPR do podpisywania odpowiednich umów – zaznaczył.

Przyjaciele od lat

Związki między Rosją a Koreą Północną sięgają 1948 roku, kiedy Związek Radziecki stał się pierwszym krajem, który oficjalnie uznał KRLD. Podczas wojny koreańskiej Koreańska Armia Ludowa była wspierana przez ZSRR.

Stosunki między dwoma krajami trwały nawet po rozpadzie Związku Radzieckiego. Władimir Putin nadał im większe znaczenie, gdy został wybrany na prezydenta w 2000 roku. Kim Dzong Un przyjął zaproszenie do odwiedzenia Rosji, politycy spotkali się we Władywostoku w 2019 r.

Kiedy 24 lutego br. Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę, Korea Północna była jednym z pięciu krajów, które głosowały przeciwko rezolucji ONZ potępiającej inwazję.

Korea Północna stała się także trzecim państwem, które uznało niepodległość separatystycznych państw Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie – terytorium zajętym przez wojska rosyjskie podczas inwazji.

Ukraina zareagowała zerwaniem wszelkich stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną.

mac

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl