Rada Mediów Narodowych obradowała w czwartek, było to już kolejne posiedzenie w tym tygodniu. Ma to związek z sytuacją w mediach publicznych. Jak ustaliła Interia komunikat Rady oraz wystąpienie Rady do Prokuratora Krajowego zostały przegłosowane większością 3:1. W głosowaniu nie wziął udziału Robert Kwiatkowski, który uważał, że było ono nieważne, ponieważ tych punktów nie było w porządku obrad. W RMN większość mają członkowie wskazani przez PiS.
"Bezprawne działania Donalda Tuska"
"W związku z bezprawnymi działaniami rządu Donalda Tuska wobec spółek mediów publicznych Rada Mediów Narodowych podziela stanowisko Prezydenta RP, który stwierdził, że ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji" - napisano w komunikacie Rady Mediów Narodowych.
W stanowisku podkreślono, że "w przypadku mediów publicznych powinno być zastosowane prawo szczególne, które ma pierwszeństwo przed postanowieniami Kodeksu Spółek Handlowych, który jest stosowany dopiero wówczas, jeżeli jakaś kwestia nie została uregulowana w ustawie o radiofonii i telewizji, ani w ustawie o Polskiej Agencji Prasowej". RMN uznała, że legalnie powołanymi prezesami spółek medialnych są: prezesem TVP Mateusz Matyszkowicz, prezesem Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, a prezesem PAP Wojciech Surmacz.
Sprawa trafi do prokuratury
"W spółkach mediów publicznych działają także rady nadzorcze, których składy osobowe zostały ukształtowane uchwałami Rady Mediów Narodowych" - czytamy w komunikacie RMN.
Jak informuje Interia, w związku z tym, Rada Mediów Narodowych przygotowała osobne wystąpienie do Prokuratora Krajowego. Znajduje się w nim apel "o podjęcie pilnych działań prawnych, mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów skierowanych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".
Źródło: Interia
