Raków Częstochowa mistrzem jesieni. Pogoń Szczecin może być na podium [ANALIZA]

Jakub Lisowski
Pogoń z Widzewem mogą walczyć o miejsce na podium po rundzie jesiennej PKO Ekstraklasy. Andrzej Szkocki
Do końca jesiennego grania pozostały już tylko dwie kolejki. Formą wciąż imponuje Raków Częstochowa.

Ekipa Marka Papszuna w niedzielny wieczór pokonała w Poznaniu Lecha 2:1. Zwycięskiego gola zdobył Fabian Piasecki w doliczonym czasie gry. Wcześniej Lech sprawił lepsze wrażenie przed przerwą, ale bramki nie padły. W II połowie wynik otworzył Patryk Kun, a wyrównał Michał Skóraś. Obaj walczą o miejsce w kadrze na Mistrzostwa Świata w Katarze.

Dzięki wygranej Raków zagwarantował już sobie fotel lidera na zimową przerwę w rozgrywkach. Nie to jest jednak celem częstochowskiego klubu. Drużyna walczy o historyczne mistrzostwo Polski i temu podporządkowane są sportowe decyzje. Papszun zupełnie nie stawia na polskich młodzieżowców i w klasyfikacji Pro Junior System Raków jest na ostatnim miejscu i grozi mu kara finansowa. Nikogo to jednak w klubie nie interesuje.

Porażka Lecha oznacza, że ten zespół znów oddalił się od czołówki, a nawet jeśli wygra zaległe spotkanie to będzie miał aż 10 punktów straty do częstochowian. Kolejorz będzie w grze o podium, a może się rozpędzić na wiosnę, gdy nie będzie już łączył występów w PKO Ekstraklasie z Ligą Konferencji (Lech może zapewnić sobie awans do części pucharowej).

Pogoń w piątek wygrała z Miedzią (4:2) i awansowała na 3. miejsce w tabeli. To efekt tego, że niespodziewanej porażki doznała na swoim boisku Wisła Płock (1:2 ze Śląskiem), a w Zabrzu przegrał Widzew Łódź (0:3). Także Stal Mielec zgubiła punkty w Gdańsku, a jedynego gola dla Lechii strzelił Łukasz Zwoliński.

Na podium wciąż jest Legia. Warszawianie ograli w Białymstoku Jagiellonię (5:2) i gdyby nie remis z Pogonią w poprzedniej serii to mieliby tylko 5 punktów straty do Rakowa. Teraz podopieczni Kosty Runjaica tracą 7 oczek. Pogoń i Widzew po dziewięć, Wisła dziesięć, Stal 12, a Lech i Cracovia po 13. Trudno się spodziewać, by do wymienionych ekip ktoś jeszcze dołączył i walczył o medale w PKO Ekstraklasie.

Przed nami dwie ostatnie kolejki jesieni. Nasza Pogoń podejmie Górnika Zabrze i zakończy rundę w Radomiu. Rywale z środkowej strefy i można liczyć na sześć oczek. To zresztą jest zadanie dla Portowców, jeśli nie chcą pogrzebać szans na mistrzostwo już jesienią.

Raków zagra jeszcze z Wisłą w Częstochowie i Zagłębiem w Lubinie. Rywale trudniejsi – w porównaniu z Pogonią.

Rywale Legii to Lechia (mecz w stolicy) i Śląsk we Wrocławiu. Widzew zmierzy się jeszcze z Radomiakiem u siebie i Koroną w Kielcach. Jeśli występ w Zabrzu nie oznaczał początku kryzysu to łodzianie też mają szansę na 6 oczek. Wisła poza występem w Częstochowie podejmie jeszcze Cracovię.

Program 16. kolejki (4-6 listopada): Pogoń – Górnik, Cracovia – Jagiellonia, Lech – Korona, Legia – Lechia, Miedź – Śląsk, Piast Gliwice – Warta Poznań, Raków – Wisła, Stal – Zagłębie, Widzew – Radomiak.

Pary 17. kolejki (11-13 listopada): Radomiak – Pogoń, Górnik – Miedź, Jagiellonia – Lech, Korona – Widzew, Lechia – Piast, Śląsk – Legia, Warta – Stal, Wisła – Cracovia, Zagłębie – Raków.

Po tych dwóch seriach w PKO Ekstraklasie rozpocznie się długa, dwumiesięczna przerwa. 20 listopada rozpoczną się MŚ, następnie przerwa świąteczna, a w styczniu zespoły będą szykować się do wznowienia ligi. Start piłkarskiej wiosny zaplanowano na ostatni weekend stycznia.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani