Raport COVID-19 sobota. Ponad 30 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem
Ponad 31 tysięcy zakażeń to o 5 tys. więcej niż było w sobotę tydzień temu. - To nieco mniejsza dynamika niż wczoraj, ale niestety, nie ma tutaj żadnych pozytywnych sygnałów - mówił minister Adam Niedzielski w RMF FM.
W kraju wykonano też ponad 101 tysięcy testów na COVID-19. Oznacza to, że niemal co trzeci dał wynik pozytywny.
W raporcie Ministerstwa Zdrowia opublikowanym w sobotę 27 marca 2021 roku poinformowano, że w całej Polsce odnotowano kolejnych 448 zgonów, do których przyczynił się koronawirus. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.
Wzrost zakażeń koronawirusem jest też zauważalny w Małopolsce
Nasz region znalazł się na czwartym miejscu w zestawieniu wszystkich województw. Tu testy na COVID-19 dały pozytywny wynik u kolejnych 2725 osób. Podczas ostatniej doby w województwie małopolskim zmarły 24 zakażone wirusem. 9 z nich miało choroby współistniejące.
Największym ogniskiem koronawirusa w Małopolsce pozostaje na razie powiat wielicki - testy dały tam pozytywny wynik w 185 przypadkach, a więc liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców wyniosła 14,2. Wysoki współczynnik zachorowań odnotowano także w powiecie krakowskim i Krakowie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada kolejno 11 i 10,5 zakażonych COVID-19. W Krakowie jednocześnie potwierdzono największą liczbę zakażeń SARS-CoV-2 - aż 823. Pod względem liczby nowych przypadków zachorowań na drugim miejscu znalazł się powiat krakowski (306), a na trzecim - wielicki (185).
Koronawirus. Przed nami dalsze wzrosty trzeciej fali
Podczas ostatniej doby w Małopolsce zaszczepiło się 10,5 tysiąca osób, a od początku prowadzenia szczepień - 473 297. W całym kraju liczba zaszczepionych osób przekroczyła 5 mln 750 tys., przy czym 3 mln 780 tys. z nich przyjęło na razie pierwszą dawkę.
Dziś III fala osiągnęła już średni poziom odnotowany w apogeum fali jesiennej, a przed nami dalsze wzrosty. Dlatego w okresie okołoświątecznym zadbajmy szczególnie o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich - zaapelował w sobotę rano na Twitterze minister Adam Niedzielski.
Koronawirus. Dane z soboty, 27 marca
Lockdown. Obostrzenia "dziurawe jak sito"
Od soboty 27 marca w Polsce obowiązują nowe obostrzenia, ale na efekty lockdownu trzeba będzie poczekać. Zresztą, zdaniem ekspertów, obecne środki mogą nie wystarczyć.
- Ogłoszone obostrzenia nie wystarczą do zahamowania liczby zachorowań na koronawirusa. Te są dziurawe jak sito - mówił Radiu ZET prof. Andrzej Matyja. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że kościoły powinny być zamknięte w czasie świąt Wielkanocnych. - Ogromne rzesze ludzi gromadzą się w tym czasie w kościołach. Moim zdaniem miejsca kultu powinny być zamknięte - dodaje gość Radia ZET. Jego zdaniem obecnie wprowadzone decyzje są niebezpieczne nie tylko dla wiernych, ale i duchownych.
- Decyzje o obostrzeniach są spóźnione. Za chwilę przekroczymy granicę wydolności służby zdrowia - alarmował prof. Matyja. Dodał, że obecnie priorytetem jest wsparcie systemu ratownictwa. - Karetki nie powinny stać pod SOR-ami i czekać na przyjęcie pacjentów, którzy są w ciężkim stanie - mówił.
Twardy lockdown w Polsce trwa od soboty. Te restrykcje obowi...
