Kto był beneficjentem FOZZ-u? Do kogo trafiały pieniądze?
W najnowszym, trzecim już odcinku serialu, na to pytanie próbował odpowiedzieć m.in. Piotr Woyciechowski, ekspert ds. Służb Specjalnych.
- Pieniądze trafiały do spółki ITI Jana Wejcherta, a później Mariusza Waltera - stwierdził Woyciechowski.
Jan Wejchert to jeden z założycieli telewizji TVN, zarejestrowany przez SB jako TW "Konarski". Z kolei Mariusz Walter, współzałożyciel stacji, zarejestrowany był przez SB pod pseudonimem "Mewa".
- Fundamentalne są tu zeznania Grzegorza Żemka, w sprawie afery FOZZ, który opowiadał o zadaniach, które zostały wyznaczone przez wywiad wojskowy i o przeprowadzeniu środków finansowych do spółki ITI. To kapitalny przykład początków finansowych wielkiego koncernu telewizyjnego, z którego to ta firma nigdy się nie wytłumaczyła. Nigdy stacja TVN się nie odniosła do zeznań Grzegorza Żemka - podkreślił Piotr Woyciechowski.
Serial "Resortowe dzieci". O czym opowiada?
Cykl dokumentalny „Resortowe dzieci” został podzielony na cztery serie:
- biznes,
- służby,
- media,
- politycy.
Pokazane są w nim powiązania elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.
Serial opiera się na materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystano w nim zdjęcia, filmy, nagrana, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej. Nie brakuje także wypowiedzi komentatorów i świadków historii.
Cykl dokumentalny "Resortowe dzieci" pokazuje, że 1989 rok, nie był momentem przełomowym. Mimo nadziei, w Polsce nie skończył się wówczas komunizm. Zmiany były pozorne, a władzę w III RP przejęły resortowe dzieci. Ludzie, którzy mają ideologiczne pokrewieństwo ze służbami specjalnymi PRL, bez względu na to, czy pochodzą z resortowych rodzin, czy też wynika to z ich poglądów.
Emisja w poniedziałki o godz. 21.15 w TVP Info, a także we wtorki o godz. 23.15.

dś