Rok Romantyzmu Polskiego. W podsumowaniu wydarzenia wziął udział wicepremier Piotr Gliński

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Rok Romantyzmu Polskiego, połączona z prezentacją projektu muzycznego „Jednego serca”.
W warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Rok Romantyzmu Polskiego, połączona z prezentacją projektu muzycznego „Jednego serca”. PAP/Radek Pietruszka
W warszawskim studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Rok Romantyzmu Polskiego, połączona z prezentacją projektu muzycznego „Jednego serca”. W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Rok Romantyzmu Polskiego

Przemawiając do uczestników spotkania, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał, że „odwieczne dyskusje Polaków na temat naszego charakteru narodowego przechylają szalę na rzecz romantyzmu”. – Chociaż ja akurat, kochając romantyzm i będąc pewnie romantykiem, zawsze dbam i uważam, że powinniśmy dbać o harmonię, bo dobry romantyzm to jest taki romantyzm, który faktycznie mierzy siły na zamiary. Ale u podstaw jest praca podstawowa właśnie, jest przygotowanie, profesjonalizm. A dlaczego? Dlatego że nigdy za mało piękna, które jest związane z romantyzmem, z dziełami chociażby poetyckimi czy muzycznymi, ale także potrzebujemy chyba pięknych wizji, mobilizujących nas wszystkich zadań. Do tego jest potrzebna siła ducha, a to czerpiemy z postawy romantycznej – mówił.

Według wicepremiera, szefa MKiDN rocznicowe lata – takie, jak Rok Romantyzmu Polskiego – są ustanawiane po to, by „wskazywać, co jest najważniejsze w naszym dziedzictwie historycznym, w naszej tożsamości”. Stanowią także okazję do pobudzenia aktywności oddolnej, instytucjonalnej i artystycznej.

O tym trzeba mówić

– Romantyzm, sztuka romantyczna (…) – to jest na tyle ważne, że my, Polacy, jednym głosem mówimy, że o tym trzeba mówić. A jednocześnie, korzystając z tego, że instytucjonalizujemy romantyzm poprzez uchwały, zachęcamy do większej aktywności w tym obszarze. Odzew jest olbrzymi, bo ten projekt muzyczno-poetycki wspaniały, ale także setki, a nawet tysiące – można powiedzieć – innych działań można było zainspirować. My prowadziliśmy specjalny program. Ponad 4 mln zł, 152 projekty, ponad 60 projektów było realizowanych przez organizacje pozarządowe – mówił.

Piotr Gliński zwrócił również uwagę, że w twórczości romantycznej za pięknem stoi cały szereg „głębszych wartości, które są nam po prostu w życiu potrzebne”. – Przecież romantyzm także mówi o trudnych wyborach, jaskółczym niepokoju, tysiącach spraw, które przekładamy także na nasze decyzje codzienne i w wymiarze indywidualnym i w wymiarze wspólnotowym. Jest wciąż aktualny i potrzebny. Cieszę się bardzo, że oferta w ciągu tego roku była tak szeroka. Ona opierała się na aktywności bardzo wielu instytucji, oddolnych organizacji, obywateli, jednostek, artystów, ale także była koordynowana przez instytucje państwa polskiego – podsumował.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl