SPIS TREŚCI
Rosyjscy blogerzy wojskowi, których wypowiedzi przywołał ISW, zauważyli, że dekret ułatwi zbliżenie Rosji z talibami, a jeden z nich stwierdził, że nowe władze Afganistanu zademonstrowały zamiar zaprowadzenia pokoju w tym kraju, co otworzy Rosji nowe szlaki handlowe.
Afganistan i talibowie
Taliban został uznany w Rosji za organizację terrorystyczną w 2003 roku. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Moskwa jest przekonana o konieczności utrzymania "pragmatycznego dialogu" z obecnym rządem afgańskim.
Radykalne islamskie ugrupowanie przejęło władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, obalając rząd prezydenta Ashrafa Ghaniego. Stało się to po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego kraju.
Syria i HTS
Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji HTS 8 grudnia ogłosili obalenie reżimu Baszara al-Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad, uciekając z kraju, skierował się właśnie do Rosji, gdzie jemu i rodzinie przyznano azyl polityczny. Jeśli Rosja myśli o utrzymaniu baz wojennych w Syrii musi uznać nowe władze, a żeby z nimi oficjalnie rozmawiać, najpierw trzeba przestać uznawać ich za terrorystów.
Decyzja Putina jest prawdopodobnie jednym z ostatnich kroków w procesie usunięcia obu organizacji z listy ugrupowań terrorystycznych - zaznaczył ISW.
źr. PAP, ISW, i.pl