Rośnie napięcie na linii Indie – Chiny. Na granicę trafi kolejne 10 000 wojska

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Indie i Chiny dzieli słabo wytyczona granica o długości 3 440 km, co jest źródłem ciągłych zatargów
Indie i Chiny dzieli słabo wytyczona granica o długości 3 440 km, co jest źródłem ciągłych zatargów TAUSEEF MUSTAFA/AFP/East News
Indie wyślą kolejne 10 000 żołnierzy na sporną granicę z Chinami, eskalując napięcie między dwoma azjatyckimi gigantami w związku z długotrwałym konfliktem granicznym – donosi Bloomberg. W poprzednich latach dochodziło już tam do starć, w których zginęło kilkudziesięciu wojskowych.

Indie i Chiny dzieli słabo wytyczona granica o długości 3 440 km, co jest źródłem ciągłych zatargów. Napięcie osiągnęło szczyt w czerwcu 2020 r., kiedy to 20 indyjskich żołnierzy i nieokreślona liczba chińskich żołnierzy zginęło w gwałtownym starciu na granicy w Himalajach. Od tego czasu przywódcy wojskowi z obu krajów przeprowadzili wiele rund rozmów w celu rozwiązania napięć, ale nie udało im się wyjaśnić głównych różnic w kluczowych punktach.

Indie wzmacniają granicę

Kolejne 10 000 żołnierzy jest przenoszonych z zachodniej granicy kraju na granicę z Chinami, powiedział agencji Bloomberg wysoki rangą indyjski urzędnik. Rozmieszczenie to będzie uzupełnieniem tysięcy żołnierzy, którzy zostali wysłani na Linię Faktycznej Kontroli, de facto granicę z Chinami, po gwałtownych starciach z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą w 2020 roku.

Zginęło wtedy 20 żołnierzy armii indyjskiej w walkach z użyciem kamieni i żelaznych kijów. Wcześniej indyjskie media informowały o 43 chińskich ofiarach śmiertelnych (w tym zabitych i ciężko rannych). Strony oskarżają się wzajemnie o przekraczanie linii granicznej i naruszanie porozumień.

Sporna granica

Obecnie dwa najludniejsze kraje świata - Indie i Chiny - są rozdzielone umowną linią zwaną "Linią McMahona" (od nazwiska brytyjsko-indyjskiego sekretarza spraw zagranicznych, który zaproponował tę granicę w 1914 r.). Indie i rząd Dalajlamy (de facto przywódcy Tybetu) uznały istniejącą granicę, ale Chiny jej nie uznały, co zostało ogłoszone w oficjalnej nocie dyplomatycznej w 1959 roku. Od tego czasu wielokrotnie podejmowano próby rozwiązania tej kwestii: dwa chińsko-indyjskie porozumienia - z 1993 i 1996 roku - nie przyniosły jednak ostatecznego rozstrzygnięcia.

źr. Bloomberg, ghall.com.ua

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl