Samolot miał rzekomo rozbić się w pobliżu lotniska w Gao. Zdjęcia i filmy z miejsca katastrofy zostały opublikowane w Internecie.
Przyczyny katastrofy, ładunek i pasażerowie oraz liczba ofiar są obecnie nieznane.
Rząd Mali zaprzecza, że samolot był malijski
Al-Arabiya pisze, że samolot był rosyjski i prawdopodobnie służył w oddziałach kompanii najemników Wagnera. Media powiązane z rządem Mali również zaprzeczają, jakoby samolot mógł być malijski.
Chińska telewizja CGTN, powołując się na źródła w armii malijskiej, donosi, że na pokładzie samolotu znajdował się sprzęt wojskowy i personel. Al-Arabiya informuje również, powołując się na malijskie media, że samolot nie został zestrzelony, ale raczej rozbił się w wyniku błędu pilota.
Miesiąc od katastrofy z udziałem Jewgienija Prigożyna
23 września minął dokładnie miesiąc od katastrofy samolotu wiozącego przywódcę Grupy Wagnera - Jewgienija Prigożyna. Katastrofa ta miała miejsce na terenie Rosji. Doszło do niej po głośnym medialnie buncie Prigożyna oraz założonej przez niego grupy przeciwko Władmimirowi Putinowi. W katastrofie miało zginąć wówczas 10 osób, w tym założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin i dowódca jednostki Dmitrij Utkin. Pełną listę pasażerów i członków załogi opublikowała niedługo po katastrofie Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego. Ukraiński wywiad uważa jednak, że śmierć Prigożyna i Utkina były sfingowane.
Co Grupa Wagnera robi w Mali?
Grupa Wagnera współpracuje z malijskimi siłami zbrojnymi, pomagając im w walce z dżihadystami. W 2021 roku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow potwierdził, że Mali zatrudni rosyjskich żołnierzy, aby „pomogli zapewnić bezpieczeństwo”.
Źródło: The New Voice of Ukraine
