Rosyjski statek towarowy wystrzelony w kosmos. Na pokładzie blisko trzy tony zaopatrzenia. Miał pewne problemy

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Statek towarowy Progress 86 konstrukcji Roskosmosu wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Statek był już blisko celu, lecz miał pewne problemy ze sterowaniem. Jak wygląda sytuacja teraz?

Progress 86 konstrukcji Roskosmosu wystartował w piątek 1 grudnia 2023 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Bezzałogowy start przebiegał bez zakłóceń i start odbył się o godzinie 4:25 czasu wschodniego. Statek przewozi 2,7 tony zaopatrzenia dla siedmiu osób, które przebywają na ISS, mieszkają tam i pracują.

Poza żywnością jest też sprzęt do eksperymentów naukowych, który ma być używany przez czas pobytu mieszkańców stacji. Misja załogi ma potrwać jeszcze około pół roku.

Rosyjski statek kosmiczny miał pewne problemy. Co się stało?

Zadokowanie statku na stacji ISS miało nastąpić 3 grudnia w godzinach porannych, zaraz po pomyślnym rozłożeniu paneli słonecznych i anten nawigacyjnych. Początkowo Progress 86 zgodnie z planem rozłożył panele słoneczne i anteny, ale podczas dokowania statek zaczął się nieoczekiwanie oddalać od oczekiwanego położenia! Nie mógł dokończyć swojej misji.

Statek Progress 86 przeleciał wokół stacji w odległości około 150 metrów! Wtedy do działania wkroczyła załoga stacji. Kosmonauci Roskosmosu Oleg Kononenko i Nikołaj Czuba zdołali zdalnie przejąć kontrolę nad statkiem towarowym za pomocą systemu o nazwie TORU. Kosmonauci opanowali sytuację. Prawdopodobnie problemem był automatyczny system Kurs wgrany w system bezzałogowego statku. Pomaga on w ustabilizowaniu pozycji przy dokowaniu.

Kontakt i dokowanie potwierdzone – przekazał Kononenko przez radio do kontroli misji Roscosmos pod Moskwą.

Finalnie udało się dostarczyć zaopatrzenie do załogi ISS. Statek Roskosmosu miał za zadanie tylko dostarczyć to zaopatrzenie, a następnie odczepić się i spłonąć w atmosferze ziemskiej po wykonanej misji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Źródło: NASA/Space.com

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
To tylko dowód na to że nie należy korzystać z ich usług i sprzętu.
Wróć na i.pl Portal i.pl