Ryzyko hospitalizacji po zakażeniu omikronem znacznie mniejsze niż przy delcie

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
Według badaczy z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) ryzyko hospitalizacji u osób zakażonych wariantem omikron wirusa SARS-CoV-2 jest o 50-70 niższe niż przy zakażeniach innymi wariantami, w tym deltą.

Badanie Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wykazało, że osoby zakażone wariantem omikron mają o 50-70 proc. mniejsze ryzyko hospitalizacji w porównaniu z zakażonymi innymi wariantami, w tym wariantem delta - donosi w piątek Polska Agencja Prasowa.

Według brytyjskiej Agencji zakażenie omikronem oznacza też mniejsze ryzyko leczenia na szpitalnym oddziale ratunkowym (o 31 do 45 proc.). Badacze ustalili także, że ochrona szczepionkowa zaczyna słabnąć 10 tygodni po podaniu dawki przypominającej, ale nadal chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19. Dziennik "The Guardian" zauważa, że wyniki opublikowane przez UKHSA są zbieżne z tymi, które otrzymano w analizach Imperial College London oraz Uniwersytetu Edynburskiego.

Z kolei BBC zwraca uwagę na inne badanie, które wykazało, że omikron, choć bardziej zakaźny, powoduje jednak łagodniejszy przebieg infekcji. Według analizy naukowców z Uniwersytetu Cambridge nowy wariant "skuteczniej zakaża drogi oddechowe niż głębsze tkanki płuc, przez co wariant łatwiej się przenosi, ale wywołuje infekcję o łagodniejszym przebiegu" - czytamy w depeszy PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl