Rzecznik PK o eksporcie części do Iranu: nie ma potwierdzenia, by były wykorzystywane do dronów

Weronika Błaszczyk
Jak się okazuje, WSK Poznań miała sprzedawać wspomniane pompy paliwowe firmie Iran Motorsazan Company
Jak się okazuje, WSK Poznań miała sprzedawać wspomniane pompy paliwowe firmie Iran Motorsazan Company Szymon Starnawski
Poznański wydział Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo ws. wywozu z Polski bez zezwolenia pomp paliwowych. Nie mamy potwierdzenia, aby towary będące przedmiotem tego obrotu były wykorzystywane do wojskowych dronów - poinformował rzecznik PK Przemysław Nowak.

Spis treści

Polskie części w irańskich dronach

W czwartek radio Zet podało, że do irańskich dronów Shahed 136 trafiały pompy wytwarzane przez poznańską spółkę należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu. Takich dronów - jak przekazano - używają Rosjanie do przeprowadzania ataków na Ukrainę. Pytany o tę sprawę - również w radiu Zet - szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że "śledztwo jest już prowadzone od kilkudziesięciu miesięcy, jeszcze nie za naszych rządów, jeszcze za rządów poprzedników", a ówczesnemu szefostwu WSK w Poznaniu postawiono zarzuty.

Prok. Nowak potwierdził, że "Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi postępowanie dotyczące wywozu z Polski bez wymaganego prawem zezwolenia Ministra Rozwoju i Technologii produktów wytwarzanych w spółce w Poznaniu, będących produktami podwójnego zastosowania".

- Są to generalnie produkty, które mogą mieć zastosowane zarówno dla celów cywilnych, jak i celów wojskowych. W pewnych sytuacjach obrót tego rodzaju przedmiotami, w tym również technologiami, wymaga zezwolenia. Dokonywanie obrotu, a więc również wywozu z kraju tego rodzaju produktów bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom, stanowi przestępstwo. I z zawiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prokuratura od dwóch lat prowadzi postępowanie wobec zachodzącego podejrzenia, iż jedna z poznańskich firm dokonywała wywozu z Polski tego rodzaju produktów, a konkretnie pomp paliwowych - mówił dziennikarzom w czwartek prok. Nowak.

"Nie mamy w tym postępowaniu ujawnionego i ustalonego faktu, aby rzeczywiście dochodziło do wykorzystania tych konkretnych pomp w celu wojskowym"

Rzecznik PK zastrzegł jednak, że w tej sprawie "nie mamy potwierdzenia, aby towary będące przedmiotem obrotu bez zezwolenia, czyli pompy paliwowe, były wykorzystywane do wojskowych dronów".

- W naszym postępowaniu nie pojawia się w ogóle kwestia dronów. Nasze postępowanie dotyczy tego, że jedna z poznańskich firm produkowała sprzęt i go wywoziła na wschód. Są to pompy paliwowe" - powiedział prok. Nowak, dodając, że mogły być one wykorzystywane dla celów wojskowych, jak i cywilnych. "I tylko tego dotyczy to postępowanie. Nie mamy w tym postępowaniu ujawnionego i ustalonego faktu, aby rzeczywiście dochodziło do wykorzystania tych konkretnych pomp w celu wojskowym - zaznaczył.

- Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 1 lipca 2022 r. przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu na podstawie materiałów przekazanych przez Delegaturę w Poznaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - dodał rzecznik PK. Następnie śledztwo do dalszego prowadzenia 19 września 2022 r. przejął wielkopolski wydział PK.

W tym śledztwie zarzuty popełnienia przestępstwa z przepisu ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa przedstawiono m.in. Renacie Sz. "Renata Sz. nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia. Są one obecnie weryfikowane" - powiedział prok. Nowak.

Prokuratura oczekuje na wydanie opinii

Dodał, że w tej kwestii powołany został biegły i prokuratura oczekuje na wydanie opinii.

- Prokurator m.in. zwrócił się tutaj o opinię biegłego celem ustalenia, jaki jest charakter tych przedmiotów, jakie one mogą mieć zastosowanie - powiedział rzecznik PK.

Poinformował też, że w śledztwie łącznie zarzuty mają cztery osoby.

Prok. Nowak pytany o to, co grozi firmom, o ile faktycznie zajmowały się tego rodzaju procederem, przypomniał, że można mówić jedynie o odpowiedzialności karnej konkretnych osób fizycznych.

- A więc spółce nic nie grozi z punktu widzenia prokuratury. Odpowiada osoba, którą tą spółką kierowała. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności. Taka jest kara przewidziana w art. 33 ustawy o obrocie produktami, technologiami mającymi strategiczne zastosowanie dla bezpieczeństwa państwa - poinformował.

Dopytywany, czy można tę sprawę oceniać w kontekście łamanie sankcji dotyczących Rosji, odpowiedział, że nie jest to przedmiotem postępowania, a prokurator bada "odpowiedzialność konkretnych osób z punktu widzenia prawa karnego polskiego".

WSK-Poznań gotowy do współpracy z organami prowadzącymi postępowanie

Radio Zet podało, że Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań Sp. z o.o. sprzedawała części firmie Iran Motorsazan Company produkującej ciągniki rolnicze. Tą drogą pompy paliwowe trafiały do irańskich fabryk produkujących wojskowe bezzałogowce, kupowane następnie przez Rosję.

Zarząd WSK-Poznań zapewnił, że dokłada starań w celu wyjaśnienia sprawy eksportu części do Iranu i jest gotowy do współpracy z organami prowadzącymi postępowanie.

We wrześniu ub.r. brytyjski "Guardian" opisał przekazany przez ukraińskie władze krajom G7 raport w sprawie części wykorzystywanych do produkcji dronów Shahed, wyprodukowanych w 52 krajach koalicji sankcyjnej, w tym w USA, Kandzie i Europie, m.in. w Polsce, i Japonii. Według ukraińskiego raportu, Iran kupował te komponenty przez pośredników z państw trzecich.

(PAP)

Turystyczna Wielkopolska: Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Wieczne i niekończące się remonty w Poznaniu stały się dla internautów inspiracją do tworzenia memów.

Biden jest zszokowany! Internauci mają wielką bekę z Poznani...

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl