Scholz namawiał Zełenskiego do rezygnacji z NATO. Jak „słabeusze” ratowali pokój

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Olaf Scholz miał namawiać Zełenskiego do rezygnacji z aspiracji do NATO w kuluarach międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium
Olaf Scholz miał namawiać Zełenskiego do rezygnacji z aspiracji do NATO w kuluarach międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium president.gov.ua
Podczas rozmów dyplomatycznych w ostatnich tygodniach przed rosyjską inwazją kanclerz Niemiec sugerował, że Ukraina powinna zrezygnować z członkostwa w NATO, aby umożliwić porozumienie między Rosją a Zachodem i zapobiec wojnie – pisze „Ukraińska Prawda”, powołując się na artykuł „Wall Street Journal”. Według „WSJ”, jeszcze w połowie stycznia wywiad USA przekazał Ukrainie szczegółowe plany rosyjskiego „blitzkriegu” na Kijów, co mogło odegrać kluczową rolę w skutecznej obronie stolicy w pierwszym dniu wojny.

Autorzy tekstu w amerykańskim dzienniku opierają się na informacjach uzyskanych od źródeł bliskich dyplomatycznym rozmowom w okresie poprzedzającym wybuch wojny. Według dziennikarzy „WSJ”, nie wszyscy zachodni sojusznicy uwierzyli wywiadowi USA, że Putin faktycznie planuje inwazję.

Podróże na Kreml

Choć przywódcy Francji i Niemiec pojechali do Moskwy, by osobiście przekonywać Putina do deeskalacji, rosyjski przywódca potraktował ich dość brutalnie. Nie chodzi tylko o upokarzające posadzenie na końcu długiego stołu, ale też słowa gospodarza. Podczas rozmowy z Emmanuelem Macronem (7 lutego) Putin przez większość czasu mówił o „historycznej jedności Rosji i Ukrainy” i ganił Zachód za „dwulicowość”, podczas spotkania z Olafem Scholzem (15 lutego) nazwał zachodnich przywódców „słabeuszami”, skoro tak mocno liczą się z własną opinią publiczną.

Cztery dni później kanclerz Niemiec podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim miał nakłaniać go do porzucenia kursu euroatlantyckiego, aby zapobiec wojnie, w ramach szerszego układu między Zachodem a Rosją w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Układ ten miał być rzekomo podpisany przez prezydentów USA i Rosji, którzy wspólnie mieli zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainy. Zełenski odrzekł, że nie można ufać Putinowi, że nie dotrzyma umów i że większość Ukraińców chce członkostwa w NATO.

Na kilka dni przed wybuchem wojny odbyła się rozmowa wideo między przywódcami państw zachodnich. W jej trakcie Macron powiedział - jak podają źródła - że Biden jest prawdopodobnie ostatnią osobą, która może jeszcze zapobiec wojnie, i wezwał go do podjęcia próby osobistej rozmowy z Putinem. Prezydent USA zgodził się i poprosił Macrona o mediację i przekazanie informacji Putinowi. 20 lutego prezydent Francji rozmawiał osobno z obu prezydentami. Jednak następnego dnia Putin poinformował Macrona, że nie jest zainteresowany szczytem z Bidenem i zamierza uznać niepodległość „republik ludowych” w Donbasie.

Podczas tej rozmowy rosyjski przywódca miał powiedzieć Macronowi wprost, że prawdopodobnie „przez jakiś czas nie będą się porozumiewać”, ale docenia „szczerość rozmów” i ma nadzieję, że pewnego dnia dialog zostanie wznowiony – twierdzą informatorzy „WSJ” w Pałacu Elizejskim.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl