Sejm przyjął ustawę antykorupcyjną. Kukiz: Tylko jeden zapis wchodzi od kolejnej kadencji

Lidia Lemaniak
Michal Dyjuk/Polska Press
W wieczornym głosowaniu Sejm przyjął tzw. ustawę antykorupcyjną autorstwa Kukiz'15. – Gdyby zapis dotyczący niemożności sprawowania łączenia funkcji wójta, prezydenta, burmistrza, posła i senatora, z zasiadaniem w spółkach skarbu państwa i spółkach komunalnych wszedł w życie od 1 stycznia 2022 roku, to kto wie, czy nie mielibyśmy przyspieszonych wyborów samorządowych – powiedział polskatimes.pl Paweł Kukiz.

Za przyjęciem tzw. ustawy antykorupcyjnej oprócz posłów PiS i koła Kukiz'15 zagłosowali też posłowie Koalicji Polskiej-PSL, Polski2050, Porozumienia, Polskich Spraw. Za była też większość posłów Konfederacji, 11 posłów Lewicy i 2 – KO. Wstrzymała się większość posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Ustawa ta jest elementem porozumienia, jakie Kukiz'15 zawarło z PiS.

„Przez 30 lat żadna partia nie była zainteresowana taką ustawą... I podejrzewam, że gdyby nie obecna >>arytmetyka sejmowa<<, to długo jeszcze byśmy czekali na konkretny bat na łapowników i kombinatorów...” – napisał na Facebooku Paweł Kukiz.

Lider Kukiz'15 pytany przez polskatimes.pl o to, czy jest zaskoczony, że również posłowie m.in. PSL oraz Polska 2050 głosowali za przyjęciem tej ustawy odpowiedział, że „tym, że PSL głosował za nie jestem zaskoczony”.

– Kiedy podpisywałem umowę z PSL w 2019 roku, dotyczącą wspólnego startu do parlamentu, to ten wspólny start warunkowałem wpisaniem przez nich do swojego programu wszystkich moich postulatów. Gdyby PSL zagłosował przeciw, w sytuacji, kiedy do swojego programu wyborczego w ramach porozumienia ze mną wpisali moje postulaty, to byłoby to po prostu nielogiczne. Zakładam, że podobnie PSL może zagłosować np. przy sędziach pokoju – wyjaśnił.

Lider Kukiz'15 powiedział, że rozumie wstrzymanie się od głosu Koalicji Obywatelskiej.

– Być może wciąż czekają na obiecywany kilkanaście lat temu, niezrealizowany w czasie rządów PO, pakiet ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych Tuska – powiedział.

Paweł Kukiz podkreślił, że ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku.

– To bardzo duża ustawa, a tylko jeden zapis wchodzi od kolejnej kadencji. To zapis dotyczący niemożności sprawowania łączenia funkcji wójta, prezydenta, burmistrza, posła i senatora, z zasiadaniem w spółkach skarbu państwa i spółkach komunalnych. Być może to jest obrona posła Kołakowskiego ze strony PiS, ale przecież ogrom burmistrzów i prezydentów miast równolegle ma pensję ze spółek komunalnych. Gdyby więc taki zapis zaistniał od 1 stycznia następnego roku, to kto wie, czy nie mielibyśmy przyspieszonych wyborów samorządowych – powiedział.

– Po prostu realizuję umowę, którą zawarłem z PiS, a PiS realizuje umowę, którą zawarł ze mną. Umowa ta zawiera kilka punktów, ale to nie znaczy, że nie mogę np. rozpisać z opozycją referendum w sprawie związków partnerskich – zaznaczył lider Kukiz'15.

Uchwalona ustawa poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl