Nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Konferencja Prokuratury Krajowej
W czwartek w Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zastępcy dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokuratora Daniela Lermana oraz zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna. Dotyczyła ona śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. – W związku z zapytaniami dziennikarskimi oraz nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się wokół śledztwa prowadzonego w wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej, chciałbym przedstawić kilka podstawowych faktów w przedmiocie tego śledztwa –zaznaczył zastępca dyrektora departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman.
– Śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczy ono płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku. Z tych kilkuset wiz większa część została załatwiona decyzjami odmowymi – tłumaczył prokurator.
Wskazał, że wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców składających wnioski polskich placówkach dyplomatycznych Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
– Dzięki sprawnemu działaniu służb, prokurator wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 7 osobom w tym postępowaniu. Wobec trzech osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie – dodał prokurator.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Stanisław Żaryn: Państwo zadziałało prawidłowo
Stanisław Żaryn poinformował z kolei, że pierwsze sygnały o nieprawidłowościach przy wydawaniu niektórych wiz dotarły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w lipcu 2022 roku. Wówczas, jak podkreślił, służby zaczęły "bardzo intensywne działania operacyjne", które doprowadziły do wszczęcia śledztwa.
Jak zaznaczył, nie jest prawdą, by polskie służby uzyskały informacje o procederze od sojuszników. – To ustalenia CBA i dowody zgromadzone przez funkcjonariuszy pozwoliły na postawienie zarzutów – podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
Żaryn dodał, że osoby, których te wizy dotyczyły były sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla RP, działalności terrorystycznej.
– Państwo zadziałało prawidłowo. Zadziałało adekwatnie do sytuacji i na czas – zapewnił Żaryn.
Z konferencji dowiedzieliśmy się, że spośród siedem osób, którym przedstawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz, nie ma urzędników państwowych.t
i.pl, PAP
