Sinice w Morzu Bałtyckim (lipiec 2018) nie wszędzie odpuszczają. Stan kąpielisk w powiecie puckim jest nieustannie monitorowany przez inspektorów sanepidu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku wydała oświadczenie, w którym ostrzega wszystkich miłośników wodnych zabaw przed bakteriami.
- Nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach, z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego - czytamy w komunikacie sanepidu w Pucku (pisownia oryginalna).
Wciąż czerwona flaga zakazująca wchodzenia do Bałtyku powiewa w części gminy Krokowa:
- na Kąpielisku w Dębkach (wejście nr 19)
- oraz Karwieńskich Błotach Drugich (wejście nr 11).
- Bezpieczna natomiast jest plaża w Białogórze (wejście nr 33).
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY: Sinice w Bałtyku. Bakterie kierują się na wschód | LISTA
Sytuacja w kilku miejscach lekko się poprawia. W gminie Władysławowo wciąż większość miejsc jest skażona sinicami. Jednak tu wszystko powoli się normuje. Zakazem objęte są nadal kąpieliska:
- * nr 43 i 45 w Karwi
- * nr 35 w Ostrowie
- * nr 25, 23 i 22 w Jastrzębiej Górze
- * nr 10, 9, 6, 4 i 3 (na półwyspie) we Władysławowie (czyli wszystkie)
- * nr 22 w Chałupach
Wyniki badań wody w Chłapowie pozwoliły na otwarcie tamtejszych kąpielisk: wejście nr 12 i 13. Tu spokojnie można się pluskać. To nie koniec dobrych wieści.
- Najbliżej zdjęcia zakazu kąpieli wynikającego z obecności sinic jest Władysławowo - tłumaczy Grzegorz Żaczek, rzecznik Urzędu Miasta, który na bieżąco zbiera dane z terenu. - Na dokładne wyniki analiz jeszcze poczekamy, ale mamy nadzieję, że będzie to kwestia kilku dni i wszystko wróci do normy.
Turyści z Kuźnicy (Kąpielisko Kościół) nie mają się czego bać. Tam nie odnotowano zielonych kożuchów i wszystko jest w porządku.
Najbardziej dynamiczna sytuacja jest w dalszej części Półwyspu Helskiego. Jeszcze wczoraj (19.07) sanepid wydał zalecenia, by zamknąć wszystkie 4 kąpieliska w Jastarni (wejście nr 52 przy ul. Leśnej, wejście nr 44 przy ul. Ogrodowej, wejście nr 49 przy Latarni Morskiej i wejście nr 46-47 ul. Bałtycka i Plażowa) z powodu zakwitu sinic. Kolejne badania wykonane w piątek wykazały, że skupisko bakterii odpłynęło w kierunku Helu i w Jastarni jest już bezpiecznie.
Sinice na bałtyckich brzegach pojawiły się za to w Juracie i całym Helu. To tam od piątkowego przedpołudnia (20.07.2018) obowiązuje zakaz wchodzenia do wody ze względu na zagrożenia chorobowe. Czerwoną flagą objęte są kąpieliska (stan na 20.07.2018):- * Jurata (Międzymorze, wejście nr 60),
- * Hel (Duża Plaża, wejście nr 66 od ul. Leśnej),
- * Hel (Na Cyplu, wejście nr 67 od ul. Kuracyjnej).
Następne badanie wody w tych miejscach planowane jest dopiero po weekendzie - 23.07.2018. Jak na razie nie ma zakazów związanych z kąpielami od strony Zatoki Puckiej. Plaża w Helu przy Bulwarze Nadmorskim jest czysta. Podobnie jak kąpieliska w Pucku, gminie Puck, czy gminie Kosakowo. Jednak jak podaje sanepid, lepiej dmuchać na zimne i obserwować wodę.
Aktualną sytuację związaną z zakwitem sinic i wynikami badań można śledzić na bieżąco w oficjalnym serwisie kąpieliskowym (LINK ZNAJDZIESZ TUTAJ ), którego administratorem jest Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni:
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: