Śledztwo ws. wojny na Ukrainie. Prokuratura Krajowa podała najnowsze ustalenia

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
W ramach polskiego śledztwa w sprawie wojny w Ukrainie przesłuchano blisko tysiąc osób
W ramach polskiego śledztwa w sprawie wojny w Ukrainie przesłuchano blisko tysiąc osób Marienko Andrii / UNIAN
Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński powiedział, że w ramach polskiego śledztwa w sprawie wojny w Ukrainie przesłuchano blisko tysiąc osób. Jak dodaje rzecznik, ta liczba rośnie, bo cały czas spływają protokoły przesłuchań z całego kraju. Polska prokuratura wszczęła śledztwo w spawie wojny w Ukrainie na początku marca.

Rzecznik Prokuratury Krajowej mówił, że istnieje międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzi Polska, Ukraina i Litwa i który prowadzi postępowanie w sprawie wojny.

"Każda prokuratura danego kraju prowadzi własne postępowanie dotyczące zbrodni wojennych na Ukrainie. Natomiast został powołany międzynarodowy zespół śledczy, który obejmuje te postępowania w celu koordynacji tych działań. Tak więc z prawnego punktu widzenia mamy trzy odrębne postępowania połączone w ramach zespołu polsko-litewsko-ukraińskiego. Natomiast odrębnym postępowaniem jest postępowanie prowadzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym" - tłumaczył Łukasz Łapczyński.

Zbrodnie wojenne na terenie Ukrainy

Prokurator Krajowy Dariusz Barski w wywiadzie dla polskatimes.pl powiedział, że Polska ma istotne zeznania i potwierdzające je dowody na to, że na terenie Ukrainy dochodzi do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Dariusz Barski dodał, że Ukraina zwróciła się do Polski o pomoc w dokumentowaniu zbrodni w Buczy. "Na miejsce zbrodni pojadą polscy biegli, m.in. patomorfolodzy i specjaliści z zakresu balistyki" - mówił Prokurator Krajowy.

Łukasz Łapczyński powiedział, że osoby, które są świadkami zdarzeń na Ukrainie mogą się zgłaszać telefonicznie do Prokuratury Krajowej.

"Na stronie Prokuratury Krajowej informowaliśmy o całodobowej infolinii, pod którą określone osoby, które mają wiedzę na temat zdarzeń na Ukrainie mogą się kontaktować. Tam uzyskają niezbędną informację odnośnie tego, gdzie się należy zgłosić, z kim należy się skontaktować" - mówi Łukasz Łapczyński. I dodaje, że przesłuchania świadków realizowane są w miejscu dogodnym dla uchodźcy, a prokuratura bierze pod uwagę sytuację osobistą, w jakiej aktualnie znajduje się świadek.

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z wnioskiem i apelem o podjęcie śledztwa w sprawie działań Rosji na Ukrainie zwróciło się 41 państw, w tym Polska. Trybunał wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.

Dzień wcześniej śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej wszczęła polska prokuratura. O postępowanie w tej sprawie do polskiego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zwróciła się ukraińska Prokurator Generalna Iryna Wenediktowa.

źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl