Śmiertelny wypadek na S8
Do tragicznego zdarzenia doszło 14 kwietnia 2022 r. na drodze ekspresowej S8 niedaleko Zambrowa. Motocyklista stracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył z ogromną prędkością w barierkę. Zmarł na miejscu. W pobliżu wypadku przejeżdżał samochód, którym jechali była prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz jej mąż Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Z pierwszych informacji medialnych wynikało, jakoby małżeństwo nie zatrzymało się po tym wydarzeniu i nie wezwało pomocy do poszkodowanego. Małgorzata Gersdorf w rozmowie z portalem Prawo.pl stwierdziła jednak, że "nie braliśmy udziału w tym wypadku. Prawdopodobnie tylko blisko jechaliśmy". Sam wypadek został zarejestrowany przez kamerę w jednym z samochodów. Na nagraniu widać jednak jedynie ostatnią fazę wypadku, kiedy 26-latek przejeżdżał obok samochodu sędziów, po czym uderzył w barierki.
Prokuratorskie śledztwo
Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Do tej pory zostali już przesłuchani wszyscy świadkowie zdarzenia. Przeprowadzono już również eksperyment procesowy, a także wykonano oględziny motocykla i samochodu marki subaru - auta, którym kierował Zdziennicki. Do prokuratury wpłynęła też jedna opinia biegłego, jednak według śledczych pozostawiała ona pewne wątpliwości, co do przyczyn i przebiegu zdarzenia. Dlatego konieczne było powołanie drugiego biegłego z zakresu mechaniki pojazdowej i ruchu drogowego. Ten ostateczną opinię, która pozwoli zakończyć śledztwo, miał wydać, według zapewnień śledczych, w pierwszym kwartale 2023 roku.
- Ten termin jest już nieaktualny. Z tego co udało mi się ustalić, biegły przygotowuje już opinię, jednak nie ma szans, by wydał ją jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - przyznał w rozmowie z portalem i.pl Wojciech Piktel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.
Dlaczego sporządzanie opinii trwa tak długo i jakie wnioski może ona zawierać?
- Opinią zajmuje się wyspecjalizowany instytut, który ma sporo pracy, do którego wpływa wiele spraw. Dlatego musieliśmy poczekać na naszą kolej. Dla dobra śledztwa i by niczego nie sugerować biegłemu, który sporządza opinię, nie mogę zdradzić, na jakie dokładnie szczegóły czekamy - mówi nam prokurator Piktel.
Kiedy więc można spodziewać się, że opinia biegłego trafi do śledczych? - Myślę, że będzie to drugi kwartał tego roku - dodaje rzecznik.
Zdziennicki przed Trybunałem Konstytucyjnym
Jak informowaliśmy pod koniec lutego, na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego Bohdana Zdziennickiego, prezesa TK w stanie spoczynku. Dlaczego mąż Małgorzaty Gersdorf ma mieć sprawę dyscyplinarną przed TK?
- Zawiadomienie o popełnieniu przez sędziego Bohdana Zdziennickiego przewinienia dyscyplinarnego związane jest z jego zachowaniem w prokuraturze w Suwałkach po śmiertelnym wypadku motocyklisty na trasie S8 - podkreśliła wówczas Anna Wołoszczak z biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego. Co były prezes TK zrobił podczas przesłuchania? Tego nasza rozmówczyni nie chciała zdradzić. Sam Zdziennicki na początku tego roku udzielił jednak wywiadu portalowi Salon24, w którym przyznał, że "podczas ośmiogodzinnego przesłuchania w prokuraturze, mogły go faktycznie ponieść emocje".
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami w drodze losowania do sprawy wyznaczono rzecznika dyscyplinarnego sędzię Krystynę Pawłowicz - dodała Wołoszczak. Wciąż jednak nie jest znany termin rozprawy Zdziennickiego.

dś