Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl zapytała Polaków: „W jaki sposób według Pani/Pana traktują Polskę instytucje Unii Europejskiej -np. Komisja Europejska, TSUE itp.?”.
Zdaniem 39 proc. badanych instytucje unijne traktują Polskę bardziej surowo niż inne kraje Wspólnoty.
Z kolei 34 proc. ankietowanych uważa, że nasz kraj jest traktowany tak samo jak pozostali członkowie Unii.
5 proc. pytanych uważa natomiast, że Unia Europejska wykazuje pobłażliwość w stosunku do Polski.
22 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Wyborcy PiS najbardziej krytyczni wobec UE
72 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości biorących udział w badaniu uważa, że instytucje unijne traktują Polskę wyjątkowo surowo, a 14 proc. z nich oceniło stosunek Brukseli do Polski jako neutralny. Tylko 2 proc. sympatyków partii rządzącej uważa, że Wspólnota obchodzi się z Polską łagodnie.
Na drugim biegunie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej, z których 77 proc. nie uważa, aby UE traktowała Polskę szczególnie surowo. 10 proc. przyznaje, że unijne instytucje patrzą na nas bardziej krytycznie niż na inne kraje Wspólnoty, a 8 proc. twierdzi, że UE jest wobec Polski pobłażliwa.
Podobnie głosy rozkładają się wśród wyborców Polski 2050 - 61 proc. twierdzi, ze wszystkie państwa traktowane są tak samo, 16 proc., że Polska traktowana jest ostrzej, a 7 proc. sądzi, że Bruksela traktuje nas łagodniej niż inne kraje.
Badanie zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1063 osób w dniach od 10 do 13 września 2021 roku.
