Sprawa Ringier Axel Springer Polska kontra Samuel Pereira. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP obejmuje proces monitoringiem

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wydawnictwo pozwało Samuela Pereirę za serię wpisów w mediach społecznościowych.
Wydawnictwo pozwało Samuela Pereirę za serię wpisów w mediach społecznościowych. Živojin Al Amudi / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poinformowało w czwartek, że obejmuje swoją obserwacją proces, jaki wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska wytoczyło szefowi portalu tvp.info Samuelowi Pereirze.

"Według oceny CMWP, w niniejszej sprawie zachodzi zagrożenie naruszenia praw obywatelskich red. Samuela Pereiry. CMWP SDP od początku wspiera dziennikarza w tym sporze z medialnym potentatem i broni jego prawa do swobody wypowiedzi oraz dziennikarskiej niezależności" – czytamy w komunikacie CMWP SDP.

Proces Ringier Axel Springer Polska vs Samuel Pereira. O co chodzi?

Wydawnictwo pozwało naczelnego portalu jeszcze w październiku 2018 roku. Chodzi o 26 wpisów w mediach społecznościowych z okresu styczeń-lipiec 2018 oraz jednego z października 2017. Pereira miał rozpowszechniać nieprawdziwe informacje i sugestie  na temat RASP.

Wydawnictwo domaga się usunięcia postów, przeprosin w mediach oraz wysokiego odszkodowania w wysokości 100 tysięcy złotych.

W maju przed sądem zeznawał dyrektor finansowy RASP Krzysztof Stopa. Jak przekonywał, wpisy, o które chodzi w procesie, miały dotknąć zarówno dziennikarzy, jak i innych pracowników wydawnictwa, powodując „falę negatywnych komentarzy”.

Naczelny portalu powiedział, że „jego celem nie był atak na wydawnictwo RASP jako takie, a wpisy odnosiły się do konkretnych wydarzeń, publikacji i dyskusji w mediach społecznościowych.”

Periera zwrócił uwagę również, że wpisy, które pojawiają się w mediach społecznościowych należy odróżnić od pracy dziennikarskiej.

– Dyskusja w komunikatorach jest nieporównywalna, bowiem toczy się bezpośrednio między użytkownikami – mówił naczelny tvp.info.

Co dalej z procesem?

Na koniec rozprawy wydawnictwo złożyło wniosek o wyznaczenie terminu, na którym zostanie przedstawione ostateczne stanowisko RASP, do którego będzie mógł odnieść się Pereira.

Źródło: tvp.info


Samuel Pereira - bio

(ur. 1988) – dziennikarz i publicysta. Absolwent historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor bloga „Mediowo” w serwisie Salon24[5][6]. Były członek, założyciel, działacz i w 2011 r. rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Solidarni 2010”. W okresie luty–marzec 2011 wraz z Ewą Stankiewicz prowadził audycje w Radiu Wnet. Podjął współpracę ze środowiskiem tygodnika „Gazeta Polska”, pisząc do dziennika „Gazeta Polska Codziennie” oraz portalu Niezalezna.pl, dla których działał do 2016. W grudniu 2012 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze” za tekst „Sensacyjne nagrania w sprawie Amber Gold”. W czerwcu 2013 dołączył do redakcji kwartalnika „Fronda Lux”, prowadzonej przez Mateusza Matyszkowicza. W styczniu 2015 został przyjęty do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP).

10 lutego 2016 rozpoczął pracę jako wydawca w redakcji publicystyki i prowadzący audycję Rozmowa Dnia w I Programie Polskiego Radia (zadebiutował w audycji Z kraju i ze świata). 11 marca 2016 został zastępcą szefa redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI), Dawida Wildsteina (jednocześnie zakończył pracę jako wydawca w PR1). W grudniu 2016 powołany na p.o. szefa portalu TVP.info. 1 sierpnia 2017 objął funkcję redaktora naczelnego tego serwisu, zastąpił zwolnionego Dominika Zdorta. Równolegle był wydawcą programu Bez retuszu. W listopadzie 2018 został wydawcą programu „Strefa Starcia”. We wrześniu 2019 został współprowadzącym audycji „Twój wybór” w TVP3. Od września 2021 r. został stałym felietonistą tygodnika „Sieci”.

Publikacje

Wespół z Marcinem Tulickim ujawnił kulisy afery Polnord, w tym szczegóły analizy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dotyczącej rzekomych przepływów finansowych na trzech kontach Romana Giertycha, a także na rachunkach spółek T.G. i NEW INDUSTRY oraz kancelarii adwokackiej Giertycha. Zebrane przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dane były jedną z podstaw śledztwa prokuratorskiego w sprawie podejrzenia prania brudnych pieniędzy. Przed publikacją artykułu, Roman Giertych zagroził Pereirze i Rafałowi Pasztelańskiemu, którzy pracowali nad tekstem, za wysłanie pytań w sprawie analizy GIIF pozwem opiewającym na kwotę 50 tys. złotych na osobę. Finalnie, prywatny akt oskarżenia z art. 212 KK został wniesiony w październiku 2020 roku i opiewał na 200 tysięcy złotych. W czerwcu 2022 roku sąd pierwszej instancji umorzył postępowanie.

W październiku 2012 r. w „Gazecie Polskiej” razem z Dorotą Kanią i Dawidem Wildsteinem ujawnił szczegóły śledztwa w sprawie korupcji w Sądzie Najwyższym. Po tych publikacjach ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet przekonywał krakowską prokuraturę do wznowienia sprawy. Jest autorem artykułów o aferze związanej z kontrolą podatkową wobec Sławomira Nowaka i jego żony, Moniki. Był również autorem serii publikacji, w których ujawnił nagrania i treść rozmów polityków i biznesmenów w warszawskich restauracjach. Wśród nich byli między innymi: Radosław Sikorski, Roman Giertych, Waldemar Pawlak, Michał Sołowow, Paweł Graś, Bartosz Arłukowicz, Olgierd Geblewicz, Stanisław Gawłowski, Elżbieta Bieńkowska, Kazimierz Sowa, Marian Janicki, Włodzimierz Karpiński, Jerzy Mazgaj, Rafał Baniak, Krzysztof Kwiatkowski, Jan Kulczyk, Leszek Czarnecki, Władysław Kosiniak-Kamysz, Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller. Jest autorem artykułów o mafii vatowskiej i kradzieży podatkowych. Współpracował przy dokumencie Marcina Tulickiego o powstaniu stacji TVN „Holding”. W marcu 2021 r. razem z Marcinem Tulickim opublikowali informacje dotyczące procederu „dyrygowania hejtem” strony Sokzburaka przez Romana Giertycha oraz finansowaniu założyciela fanpage’a.

lena

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl