- Spór zbiorowy z zarządem trwa od kwietnia 2018 roku. Domagamy się podniesienia płac asystentek, higienistek, pomocy stomatologicznych i pracownic rejestracji w kwocie 800 złotych brutto. W praktyce jednak tura ustnych rokowań utknęła w martwym punkcie, a nasza wynikająca z zapisanych w prawie procedur, propozycja mediacji przedstawiona 2 lipca przez tydzień pozostała bez odpowiedzi. Stąd decyzja o 2-godzinnym strajku ostrzegawczym – tłumaczy Jolanta Mieszczak, przewodnicząca Związku Zawodowego Konfederacja Pracy w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed.
We wtorek 9 lipca około 30 pracowniczek tzw. średniego personelu medycznego – właśnie asystentek, higienistek, pomocy stomatologicznych i pracownic rejestracji w godzinach 8-10 rano wstrzymało się od pracy w praktyce zatrzymując pracę wszystkich 7 poradni działających w ramach placówki.
Jak wyjaśniają kobiety, które o swoich zarobkach mówią „ok. 2100 zł netto”, ich protest popierają lekarze, stażyści i rezydenci. 800 złotych brutto, według postulatu strajkujących, powinno dodatkowo trafić nie tylko do wymienionych powyżej grup zawodowych, ale też do sprzątaczek, pielęgniarek i techników RTG.
Protestujące nie są zadowolone ze współpracy z nową, urzędującą od 2018 roku prezes placówki. Jak tłumaczą, już na początku usłyszały od niej, że „nie zamierza rozmawiać ze związkami zawodowymi”, a ukrócony został „zwyczaj” waloryzacji zarobków pracowników o kwotę o jaką wzrastała płaca minimalna praktykowany przez poprzedniego prezesa.
- Zastoju w rozmowach i niskich płac nie tłumaczy żadna katastrofalna sytuacja finansowa Centrum bo nie straciliśmy kontraktów, a ze względu na nieprzedłużanie umów i zwolnienia doświadczonych pracowników mamy wręcz więcej pracy niż wcześniej – zastrzega Ewa Sąsiedzka, wiceszefowa Konfederacji Pracy w placówce.
Stanowisko w sprawie protestu do redakcji "Dziennika Bałtyckiego" przesłała prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed, Joanna Skonceka:
"W związku z przeprowadzonym w dniu 9 lipca 2019 r. w godz. 8:00-10:00 strajkiem ostrzegawczym personelu średniego Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed Sp. z o.o. zapewniamy, że nie miał on wpływu na pracę poradni i w sposób istotny nie zakłócił pracy jednostki. Świadczenia medyczne zostały lub zostaną zapewnione bez szkody dla pacjentów.
Jednocześnie informujemy, że obecnie trwa przygotowanie procesu mediacji w ramach sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń personelu średniego" - czytamy w dokumencie.
Chirurg z USA przywraca dzieciom uśmiech. Skomplikowana rekonstrukcja nerwu twarzowego
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
