Zakaz odwiedzin w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, 16 lutego, trafił kierowca autobusu, który źle się poczuł. Objawy sugerowały, że ma grypę. Po wstępnych badaniach lekarze stwierdzili podejrzenie świńskiej grypy. Stan mężczyzny jest poważny. niezbędne było zastosowanie ECMO, czyli metody pozaustrojowego wspomagania oddychania. Zadaniem ECMO jest natlenianie pacjenta i oszczędzanie płuc pacjenta, co daje czas lekarzom na leczenie chorego i zidentyfikowanie choroby.
Nie przegap
Lekarze z Zabrza czekają na dalsze wyniki badań, dopiero wtedy będzie można ewentualnie potwierdzić wstępną diagnozie o świńskiej grypie. Mężczyzna przebywa w izolowanej sali. Zachowane są wszelkie procedury dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego, jak m.in. obowiązek noszenia maseczek i kombinezonów przez medyczny personel.

Nie lekceważ grypy! Nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Sprawdź, j...
Świńska grypa, a właściwie AH1N1 to wirus grypy, który jest genetyczną mieszaniną genów wirusów grypy. To podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym również odkrytą w kwietniu 2009 r. nową odmianę wirusa ludzkiej grypy typu H1N1/09.
Rozwiąż i poznaj swój wynik
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ŚWIŃSKĄ GRYPĄ?
- Możesz uchronić się przed grypą. Musisz tylko zastosować się do naszych porad dotyczących zachowania higieny.
- Nie lekceważ nawet lekkiego, wydawałoby się przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować potem dwa tygodnie!
- Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się wysoka gorączka i osłabienie.
- Świńska grypa poza nazwą i zmutowanym wirusem nie różni się w objawach od grypy klasycznej. Nie wpadaj więc w panikę, że jesteś nosicielem zmutowanej świni, bo chorobie mogą towarzyszyć też brak apetytu, kaszel, a niekiedy katar, ból gardła, nudności, ból w klatce piersiowej, wymioty i biegunka.
- Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia, ale przecież w takich sytuacjach zwykle pędzimy do lekarza.
- W okresie wzrostu zachorowań należy unikać dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji: autobusem, tramwajem, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.
- Myj jak najczęściej ręce. Gdy nie ma masz dostępu do bieżącej wody i mydła możesz też kupić nawilżane chusteczki dla niemowląt, by nimi wycierać ręce. Szczególnie przezorni mogą wyposażyć swoje kosmetyczki także płyn antybakteryjny.
- Niestety całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.
- Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.
- Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz. W ten sposób uchronisz przed grypą innych.
- Ze szczególną wnikliwością obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny (babci, dziadka) oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.
- Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.
- Zapamiętaj, że w leczeniu świńskiej grypy zaleca się dwa leki przeciwwirusowe: oseltamiwir (Tamiflu) i zanamiwir (Relenza).
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
