"Sytuacja jest napięta". Spotkanie ambasadorów UE bez porozumienia ws. sankcji

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Węgry nadal blokują uzgodnienia ws. sankcji na Rosję
Węgry nadal blokują uzgodnienia ws. sankcji na Rosję Pixabay
Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy.

Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą im na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego. Wcześniej Węgry uzyskały obietnice, że zostaną czasowo wyłączone spod unijnego embarga i do końca 2024 roku będą mogły kupować gaz.

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ponowił apel o jak najszybsze nałożenie restrykcji i wstrzymanie nie tylko zakupów ropy ale i gazu. "To jeden z elementów niezbędnych do zatrzymania maszyny wojennej. Rozmawiamy o sankcjach, które są nakładane w sytuacji nadzwyczajnej, w czasie wojny, a nie są to negocjacje o charakterze handlowym. Wszystkie państwa członkowskie ponoszą koszta. Myślę, że Polska należy do tych państw, które ponoszą najwyższe koszta związane z wojną na Ukrainie" - powiedział ambasador Polski przy Unii.

Węgry pod ostrzałem krytyki

W grupie krajów, które domagają się jak najszybszego nałożenia jak najbardziej surowych restrykcji, zwłaszcza w sektorze energetycznym są oprócz Polski także państwa bałtyckie i skandynawskie. Przedstawiciele tych państw krytykują już otwarcie Węgry. "Sytuacja jest napięta" - powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

W szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji, oprócz embarga na import ropy, jest także propozycja odcięcia największego rosyjskiego banku - Sberbanku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT oraz lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Jest na niej nadal - o czym brukselska korespondentka Polskiego informowała jako pierwsza w ubiegłym tygodniu - gimnastyczka Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry próbowały kilkakrotnie usunąć ją z tej listy, podobnie jak zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchę Cyryla.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl