W poniedziałek do Polski dotrze pierwsza dostawa szczepionek dla dzieci
Do Polski dotarła pierwsza dostawa szczepionek przeciw COVID dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Rząd na początek zakontraktował ponad milion dawek preparatu. 16 grudnia zamierza uruchomić akcję szczepień w tej grupie wiekowej.
W systemie elektronicznym pojawiły się pierwsze e-skierowania, a od wtorku (14 grudnia) rodzice będą mogli zapisywać swoje pociechy na iniekcję.
Nie przeocz
- Najlepsze porodówki w woj. śląskim. Tu urodzisz w komfortowych warunkach
- Czerwone strefy w woj. śląskim. Jakie obostrzenia rząd wprowadzi w 35 powiatach?
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach trwa. Co możemy kupić i w jakiej cenie?
- Ceny karpia na święta 2021 wyższe niż przed rokiem. Ponad 20 złotych za kilo WIDEO
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Jak zarejestrować?
Rejestracja przebiega tak samo, jak w przypadku starszych dzieci. Zatem nie przez internetowe konto pacjenta, a przez stronę pacjent.gov.pl. Należy wybrać opcję e-rejestracja, która nie wymaga posiadania profilu zaufanego. Wystarczy tylko podać numer PESEL dziecka, nazwisko i swój numer telefonu, a potem wybrać termin i miejsce szczepienia.
Można także zapisać dziecko:
- telefonując na całodobową i bezpłatną infolinię (989),
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
- wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Coraz więcej małych dzieci trafia z powodu COVID do szpitala
– Podczas czwartej fali pandemii dzieci zakażają się koronawirusem znacznie częściej niż wcześniej. Widać to chociażby po obłożeniu pediatrycznych oddziałów covidowych. Niestety także naszego – zaznacza Karmen Czernia-Pokrywka, pediatra i dyrektor ds. medycznych w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Truchana, dawnego centrum pediatrii i onkologii.
Działający w szpitalu oddział covidowy dla nieletnich jest zapełniony w stu procentach. Chorują dzieci w różnym wieku. Zarówno maluchy, do 2. roku życia, jak i nastolatkowie. – Najmłodsi pacjenci niejednokrotnie potrzebują tlenu, bo przy infekcji koronawirusa występuje często też zakażenie wirusem RSV – opowiada lekarka.
Dzieci w związku z tym, że działają szkoły, są obecnie istotnym ogniwem zakażeń. Zdaniem pediatry, zaszczepienie odpowiednio dużej grupy populacji, pozwoliłoby przerwać łańcuch transmisji wirusa. – Niestety dzieci ewidentnie są teraz nosicielami. Nawet, gdy rodzice są w pełni zaszczepieni, to dzieci chorują, bo mają kontakt z innymi ludźmi w szkołach i przedszkolach. Oczywiście można próbować ograniczyć transmisję wśród dzieci ponownie zamykając szkoły i wprowadzając zdalną naukę, ale przyniesie to negatywne skutki dla ich rozwoju. Szczepienie jest zdecydowanie lepszym sposobem – tłumaczy Czernia-Pokrywka.
Szczepienie dzieci. Działania niepożądane
Dzieci w wieku 5-11 lat będą szczepione preparatem opracowanym przez koncerny Pfizer/BioNTech. Szczepionki są osobno produkowane, będą bowiem podawane w dawce trzy razy mniejszej niż dorosłym. Zostały dopuszczone do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego przeprowadzonego w grupie ponad dwóch tysięcy dzieci.
Po podaniu szczepionki, tak jak po podaniu innych szczepionek lub leków mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Wśród najczęściej występujących wymienia się: ból, obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu iniekcji, uczucie zmęczenia i ból głowy.
„Miały charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu" – przeczytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Czy zatem dzieci lepiej tolerują szczepienia przeciw COVID-19 niż dorośli? – Nie szczepimy jeszcze dzieci, więc nie mamy doświadczenia, które uprawniałoby nas do wygłaszania takiego stanowiska – zaznacza Czernia-Pokrywka. – Pewnym jest natomiast, że co do zasady dzieci lepiej znoszą ogólnie wszystkie szczepienia, jakie do tej pory znaliśmy. Być może podobnie będzie teraz – dodaje lekarka.
Musisz to wiedzieć
