Szczepionka Novavax już wkrótce w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał termin

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Szczepionka przeciw COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 fot. Pixabay/huntlh
W przyszłym tygodniu spodziewamy się dostaw do Polski szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Novavax - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat. Nuvaxovid to piąta zalecana w UE szczepionka przeciw COVID-19.

Novavax przekona niezdecydowanych?

O to, kiedy szczepionka dotrze do Polski, pytany był w piątek przez dziennikarzy rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

- Zgodnie z zapowiedziami szczepionka ma dotrzeć w tygodniu między 21 a 25 lutego - powiedział, dodając, że dostawy są spodziewane w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że wtedy również będzie znana decyzja "co do grup ze wskazaniem do przyjęcia tej szczepionki".

- Liczymy, że osoby, które do tej pory były wstrzemięźliwe w ramach procesu szczepień z uwagi na fakt, że miały wątpliwości - choć ich nie powinny mieć - co do szczepionek np. mRNA, to ta szczepionka - stricte białkowa - będzie dla tych osób przesłanką do zaszczepienia się - powiedział.

Andrusiewicz podkreślił jednocześnie, że każda szczepionka, którą szczepimy się obecnie w Polsce jest bezpieczna i skuteczna.

Co z niezaszczepionymi pracownikami medycznymi?

Rzecznik MZ pytany był też o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel. Od 1 marca br. ma wejść w życie obowiązek szczepień medyków i obowiązkowe przedstawianie certyfikatów szczepień przez studentów akademii medycznych, a także niemedycznych pracowników ochrony zdrowia.

Andrusiewicz poinformował, że w poniedziałek na stronie MZ pojawi się jasna interpretacja Ministerstwa w tej sprawie. - Choć nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż, ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że dyrekcje placówek zachowają się "podobnie". - Lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany. Ale to jest sytuacja tożsama z tą, która występuje w przypadku żółtaczki. Tu nikt nie ma wątpliwości - podkreślił.

Andrusiewicz pytany był również, czy będzie rekomendacja, by testować uczniów powracających do szkół, odparł, że "nie ma zalecenia testowania przed powrotem do szkół".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ruscy trolle hejtują wszystkie dostępne szczepionki, bo takie mają zlecenie.
Wróć na i.pl Portal i.pl