Szef Rady Europejskiej Charles Michel o Rosjanach: Kradną zboże, blokują porty i zamieniają pola uprawne w pola bitwy

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Szef Rady Europejskiej w Strasburgu: Putin używa żywności jako broni
Szef Rady Europejskiej w Strasburgu: Putin używa żywności jako broni YouTube.com/ European Parliament
Szef Rady Europejskiej, Charles Michel mówił w Parlamencie Europejskim, że Rosja używa żywności jako broni w wojnie. Przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutowali w Strasburgu z europosłami na temat wniosków z ostatniego posiedzenia Rady.

Przywódcy krajów Unii zatwierdzili na nim m.in. szósty pakiet sankcji wobec Rosji. W Strasburgu ważnym wątkiem debaty był kryzys żywnościowy. Charles Michel podkreślił, że Rosja świadomie próbuje doprowadzić do światowego głodu.

- Kradną zboże, blokują porty i zamieniają pola uprawne w pola bitwy. Ponad 20 mln ton zboża, pszenicy i kukurydzy utknęło na Ukrainie. To zaburza światowe bezpieczeństwo żywnościowe, prowadzi do wzrostu cen i głodu na świecie" - powiedział polityk.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy

W Strasburgu była również mowa o bezpieczeństwie energetycznym. Przywódcy europejscy zdecydowali na posiedzeniu Rady, że do końca roku nałożą embargo na 90 procent rosyjskiej ropy.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia musi też rezygnować z rosyjskiego gazu - poprzez szukanie innych źródeł, inwestycje w energię odnawialną ale też poprzez oszczędność energii.

- Chciałbym się podzielić pewnym wyliczeniem, które zrobiło na mnie wrażenie: jeśli w Unii Europejskiej w ciągu roku obniżylibyśmy średnią temperaturę ogrzewania tylko o dwa stopnie, to oszczędność byłaby równa całkowitemu przesyłowi gazociągu Nord Stream 1 - mówiła.

Współpraca obronna

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej zapadła również decyzja o zwiększeniu współpracy obronnej między krajami Unii oraz o dalszym przekazywaniu wsparcia dla Ukraińców.

Europoseł socjaldemokratów Marek Belka mówił, że wiodącą rolę we wsparciu odbudowy Ukrainy po wojnie powinna odegrać Unia Europejska. Polityk dodał, że potrzeba w tej sprawie woli politycznej.

- Chodzi o zrozumienie, że powrót do codzienności w relacjach z Rosją jest na ten moment niewyobrażalny. Wreszcie musimy też troszczyć się o ofiary bardziej niż o agresora - powiedział na sali obrad.

Krajowy Plan Odbudowy

Podczas debaty w Europarlamencie wrócił temat Krajowego Planu Odbudowy dla Polski - część europosłów wzywała Komisję, by nie wypłacała Polsce środków z KPO, dopóki wyjaśnione nie zostaną wszystkie postępowania dotyczące praworządności. Krytycznie do tych głosów odniosła się europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło.

- Jeżeli cały czas tutaj w Parlamencie będą próby dezawuowania i podważania roli krajów, takich jak Polska, które dzisiaj bronią suwerenności i solidarności europejskiej, to Szanowni Państwo, nawet najwspanialsze deklaracje i rezolucje, które będą przyjmowane, nie będą skuteczne - powiedziała była premier.

Dziś Parlament Europejski zagłosuje również nad dwoma raportami o wojnie na Ukrainie, które mówią o potrzebie zwiększenia współpracy obronnej wewnątrz Unii, ale też m.in. o konieczności dalszego przekazywania broni Ukraińcom.

źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl