- Porządek, prawo, demokracja zwyciężyły ponad tą niegodną próbą odrzucenia wyników wyborów. Amerykańska demokracja pokazała, ze jest silna, że jest odporna. – mówił Charles Michel, odnosząc się do próby podważenia wyniku amerykańskich wyborów.
20 stycznia podczas debaty w Parlamencie Europejskim została poruszona kwestia nowej odsłony w stosunkach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi - Dzisiaj mówimy tak naprawdę o czymś więcej, niż przekazaniu władzy. Chodzi o odnowienie naszych stosunków transatlantyckich, które ucierpiały w ciągu ostatnich czterech lat – zaznaczył Michel.
Co więcej, szef Rady Europejskiej pokreślił, że „bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy jako Europejczycy wzięcia swojego losu w swoje własne ręce, żeby bronić swoich interesów i promować swoje wartości”.
Szef RE podkreślił, że partnerstwo Unii Europejskiej z USA jest strategiczne i to jest rzecz kluczowa w kontekście geostrategicznym.
- Wspólnie będziemy budowali zasady porządku międzynarodowego myśląc o pokoju, dobrobycie, wolności, prawach człowieka i równości płci. To są wartości, które są niestety mocno kwestionowane dzisiaj w świecie.
Charles Michel także zapowiedział, że zaproponuje Joe Bidenowi pakt dla silnej Europy i silnych Stanów Zjednoczonych. Miałby on obejmować kilka kwestii - współpracę wielostronną, walkę z koronawirusem, zmianami klimatu, odbudowę gospodarczą i kwestie bezpieczeństwa.
„Zbudujmy nowy pakt Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Dla silniejszej Europy. Dla silniejszej Ameryki. Dla lepszego Świata” – mówił Charles.
Głos zabierał także Josep Borrell , Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który podkreślił, że nowe relacje z USA muszą opierać się na “dialogu między równymi partnerami”.
„Dzięki nowej administracji Stanów Zjednoczonych mamy historyczną szansę odbudowania i wzmocnienia stosunków transatlantyckich, naszego najważniejszego partnerstwa. Jako zdolna i odporna Europa oraz aby wspólnie odpowiadać na potrzeby XXI wieku.” – mówił Borrell.
