Tym razem Szwajcarzy odrzucili eksport prawie 100 czołgów Leopard 1, należących do państwowej firmy zbrojeniowej RUAG.
Naciski nie pomogły
Mimo nacisków ze strony Kijowa i jego sojuszników, Szwajcaria jak dotąd nie pozwoliła krajom posiadającym szwajcarską broń na jej reeksport na Ukrainę.
Szwajcarska Rada Federalna stwierdziła, że eksport 96 czołgów Leopard 1 A5 nie jest możliwy zgodnie z obowiązującym prawem. Taka sprzedaż byłaby sprzeczna z ustawą o materiałach wojennych i skutkowałaby odejściem od szwajcarskiej polityki neutralności – podano.
Ustawa zabrania wszelkiego reeksportu, jeśli kraj będący odbiorcą jest w międzynarodowym konflikcie zbrojnym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Neutralność jest świętością
Rada Federalna stwierdziła, że nadała priorytet zobowiązaniom Szwajcarii jako kraju neutralnego.
Kraj bez dostępu do morza, zamieszkany przez 8,8 miliona ludzi, ma dobrze uzbrojona armię. Ale ta tradycja była przedmiotem gorących dyskusji od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
1 czerwca niższa izba parlamentu tego kraju głosowała przeciwko propozycji, która zezwalałaby na transfer szwajcarskiej broni na Ukrainę. Odrzuciła prośby krajów, w tym Niemiec, Hiszpanii i Danii.
RUAG kupił używane i niesprawne czołgi Leopard 1 A5 od agencji włoskiego resortu obrony w 2016 roku. Firma początkowo zamierzała dokonać prac remontowych dla potencjalnych nabywców lub sprzedać części zamienne.
Ale inwazja Rosji spowodowała ogromne zapotrzebowanie na czołgi na Ukrainie. Dzięki funduszom z Holandii RUAG miał wysłać czołgi do ich niemieckiego producenta do renowacji, aby mogły wesprzeć armię Ukrainy.
mm