Tak pracownicy zoo uratowali młodego wilka z wnyków. "Kłusownicza linka coraz bardziej zaciskała się na jego ciele"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Zwierzęciu zostały poddane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, podłączona została też kroplówka na wzmocnienie, a rany opatrzone.
Zwierzęciu zostały poddane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, podłączona została też kroplówka na wzmocnienie, a rany opatrzone. fot. Warszawskie Zoo
Warszawskie zoo poinformowało o akcji ratowania młodego wilka. Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Zwierzę zaplątało się w kłusownicze wnyki. Linka była zaciśnięta tak mocno, że spowodowała duże obrażenia, m.in. silną opuchliznę tylnych kończyn wilka.

Kilka dni temu pracownicy warszawskiego zoo uczestniczyli w akcji ratowania młodego wilka, czyli kolejnej już ofiary bezmyślnego okrucieństwa kłusowników. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie WST w Ciechanowie została powiadomiona o zwierzęciu złapanym we wnyki. Wilka znalazł były leśniczy w lesie w okolicach m. Adamowo gm. Strzegowo w powiecie mławskim.

Akcja ratowania młodego wilka

Na miejsce przybyła policja, przedstawiciel RDOŚ w Warszawie oraz pracownicy warszawskiego zoo – Agnieszka Czujkowska, Katarzyna Łochowska i Patrycja Kasprzak. Pojawił się też dr hab. inż. Robert Mysłajek – wieceprezes Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Funkcjonariusze zabezpieczyli teren w taki sposób, aby nikt nie podszedł zbyt blisko wilka, który zdenerwowany wykonywał ruchy, co przyczyniało się do zaciskania na jego ciele coraz mocniej kłusowniczej linki.

"Wysiłkiem wielu osób udało się go uratować. Ile zwierząt jednak ginie co roku w męczarniach z winy kłusowników" – zapytali pracownicy stołecznego ogrodu zoologicznego.

Aby wyplątać zwierzę z wnyków, postanowiono uśpić wilka. Wnyki były zaciśnięte na tylnej części tułowia. Linka była na tyle mocno zaciśnięta, że spowodowała duże obrażenia, m.in. silną opuchliznę tylnych kończyn. Zwierzęciu zostały poddane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, podłączona została też kroplówka na wzmocnienie, a rany opatrzone.

Następnie wilk został przeniesiony do skrzyni transportowej i wyruszył w drogę do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom. Wiek wilka oceniono na około 2 lata. Jest on aktualnie pod obserwacją specjalistów ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Jak informuje stołeczne zoo, zwierzę obecnie poddawane jest badaniom diagnostycznym.

"Wilk prawdopodobnie przebywał we wnykach od dwóch dni, co miało ogromy wpływ na jego stan zdrowotny, oprócz ciężkich ran po wnyku jest bardzo odwodniony i wyczerpany" – podało warszawskie zoo.

Wnyki, potrzaski, sidła. Cierpią dzikie zwierzęta

Na złapanie się w różnego rodzaju pułapki, takie jak linki, druty czy sidła narażone są dzikie zwierzęta, w szczególności sarny, jelenie, łosie, dziki oraz wilki czy zające.

"Walcząc o wolność, często ranią się dodatkowo, kaleczą, wyrywają nogi ze stawów. Giną uduszone, poranione, a czasem rozszarpane przez drapieżniki. Ofiarą kłusowników padają również ludzie – wpadnięcie we wnyki może skończyć się inwalidztwem" – informuje zoo.

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem za kłusowanie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest m.in. polowanie poza obwodem łowieckim, zabijanie zwierząt objętych ochroną lub w czasie okresu ochronnego, polowanie przez osoby, które nie należą do Polskiego Związku Łowieckiego i nie posiadają wymaganych zezwoleń, jak również wykorzystywanie wnyków, sideł itp.

Pracownicy ogrodu zoologicznego apelują, aby w razie zauważenia podczas spaceru wnyk i sideł, powiadomić o tym policję.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kłusowników powinno się wieszać na miejscu na tych ich wnykach i sidłach. W razie ucieczki powinno się do nich strzelać bez uprzedzenia, tak jak robią to strażnicy w Afryce. Tylko w ten sposób uda się wyplenić tę patologię.
G
Gość
90% skazanych kłusowników należy do PZŁ
Wróć na i.pl Portal i.pl