Jaki są skutki uboczne mieszania szczepionek na COVID-19?
U osób, które przyjęły dwie dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia lekkich i umiarkowanych skutków ubocznych po drugiej dawce - wynika ze wstępnych wyników badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, które cytuje interia.pl. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "The Lancet" podkreślili, że nie jest to powód do niepokoju o bezpieczeństwo pacjentów.
Skutki uboczne szczepionek na koronawirusa. Trwają badania
Nie wiadomo na razie, jak szczepienie dwoma różnymi preparatami wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu. Dane na ten temat pojawią się dopiero w nadchodzących miesiącach.
W ramach badania przeanalizowano osoby, które w odstępie czterech tygodni zaszczepiły się najpierw preparatem firmy AstraZeneca, a potem produktem firm Pfizer/BioNTech, oraz osoby, które przyjęły szczepionki tych producentów w odwrotnej kolejności.
Kto bardziej narażony?
W badaniu wzięło udział 830 chętnych powyżej 50. roku życia, których podzielono na cztery grupy. W każdej z nich szczepiono ochotników dwiema dawkami szczepionek - w dwóch tej samej firmy (AstraZeneca i Pfizer/BionTech), a w dwóch pozostałych różnymi, ale w innej kolejności.
Według naukowców skutki uboczne mogą występować częściej wśród osób w młodszym wieku.
W kwietniu badanie poszerzono o preparaty Moderny i Novavax w ramach drugiej dawki po pierwszej dawce preparatu AstraZeneki bądź Pfizera. Wyniki jeszcze nie są znane.
Szczepionka Pfizera to preparat, który podaje się w dwóch dawkach, a jego skuteczność to ponad 90 proc. Na ulotce producenta umieszczona została lista możliwych skutków ubocznych po podaniu szczepionki na COVID-19.
Zgłaszane objawy w przypadku szczepionki Pfizera to:
- ból w miejscu wstrzyknięcia
- uczucie zmęczenia
- ból głowy
- ból mięśni
- dreszcze
- ból stawów
- gorączka
- opuchlizna w miejscu wstrzyknięcia
- zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia
- mdłości
- złe samopoczucie
- powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia)
Producent szczepionki informuje, że po jej podaniu może również wystąpić silna reakcja alergiczna, która pojawia się w ciągu godziny od wstrzyknięcia preparatu Pfizera. Objawy silnej reakcji alergicznej na szczepionkę na koronawirusa to:
- trudności z oddychaniem
- opuchlizna twarzy i gardła
- szybki rytm serca
- silna wysypka na całym ciele
- zawroty głowy i osłabienie
Szczepionka na COVID-19 Moderny - możliwe skutki uboczne
Szczepionka Moderny działa w podobny sposób, jak preparat Pfizera. Do osiągnięcia odporności na koronawirusa konieczne jest podanie dwóch dawek preparatu Moderny. Skuteczność tego preparatu wynosi powyżej 90 proc. Podobnie jak w przypadku szczepionki Pfizera, również szczepionka Moderny może wywołać określone skutki uboczne. Zostały one wyszczególnione w ulotce producenta. Wśród objawów po podaniu preparatu wymieniane są:
- ból, tkliwość i powiększenie węzłów chłonnych w szczepionym ramieniu
- opuchlizna (stwardnienie) i zaczerwienienie
- zmęczenie
- ból głowy
- ból mięśni
- ból w stawach
- dreszcze
- mdłości i wymioty
- gorączka.
Silna reakcja alergiczna, która pojawić się może w ciągu godziny od podania preparatu, obejmuje takie objawy, jak:
- trudności z oddychaniem
- opuchlizna twarzy i gardła
- szybki rytm serca
- silna wysypkę na całym ciele
- zawroty głowy i osłabienie
W ulotce preparatu czytamy, aby nie podawać środka, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki.
Szczepionka na COVID-19 AstraZeneki - możliwe skutki uboczne
Szczepionka AstraZeneki budzi największe kontrowersje spośród wszystkich preparatów dopuszczonych do użytku w Unii Europejskiej. To preparat wektorowy podawany w dwóch dawkach, a jego skuteczność wynosi ok. 80 proc (natomiast skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 - 100 proc.).
W przypadku szczepionki AstraZeneki stosunkowo często słyszy się o wystąpieniu skutków ubocznych. Ulotka preparatu informuje, jakie objawy mogą wystąpić po zaszczepieniu. Na liście znajdują się:
- tkliwość, ból, ciepło, swędzenie lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia
- uczucie zmęczenia (znużenia) lub ogólne złe samopoczucie
- dreszcze lub uczucie gorączki
- ból głowy
- mdłości (nudności)
- ból stawów lub ból mięśni
- obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia
- gorączka (>38°C)
- wymioty lub biegunka
- senność lub zawroty głowy
- zmniejszony apetyt
- powiększone węzły chłonne
- nadmierne pocenie się, swędzenie skóry lub wysypka.
Producent wymienia też objawy silnej reakcji alergicznej. Jeśli się pojawią, pacjent powinien natychmiast uzyskać pomoc medyczną. Pilny kontakt z lekarzem konieczny jest wtedy, gdy pojawi się chociaż jeden z poniższych objawów:
- uczucie omdlenia lub oszołomienia
- zaburzenia rytmu serca
- duszność
- świszczący oddech
- obrzęk ust, twarzy lub gardła
- pokrzywka lub wysypka
- nudności lub wymioty
- ból brzucha
Należy również obserwować, czy nie występują objawy zakrzepicy.
Szczepionka na COVID-19 Johnson & Johnson - możliwe skutki uboczne
Szczepionka Johnson & Johnson jest czwartym preparatem dopuszczonym do użytku w Unii Europejskiej. To preparat jednodawkowy, którego skuteczność oceniana jest na 66 proc.
Podobnie jak w przypadku pozostałych szczepionek na COVID-19, również preparat Johnson & Johnson może wywoływać skutki uboczne. U zaczepionych pojawić mogą się:
- ból, opuchlizna lub zaczerwienienie skóry po wkłuciu
- zmęczenie
- ból mięśni
- gorączka
- mdłości
W przypadku szczepionki Johnson & Johnson rzadko obserwowane były też silne reakcje alergiczne podobne do tych, które mogą wystąpić po podaniu preparatów Pfizera i Moderny.
Europejska Agencja Leków, po doniesieniach z USA, zbadała również związek między szczepieniem J&J a występowaniem zakrzepów. Okazało się, że jest możliwy związek, ale nietypowe zakrzepy krwi występują bardzo rzadko.
