W tych dyscyplinach sportowych niewiele płacą
Skoczkowie powodów do narzekań nie mają. Trzydziestu najlepszych otrzymuje choćby niewielką nagrodę finansową, a zwycięzca każdego konkursu zyskuje 13 tysięcy franków szwajcarskich. O takich kwotach pomarzyć mogą jedynie choćby saneczkarze - dla triumfatora zawodów (jedynki) Pucharu Świata przewidziano bowiem jedynie 1,4 tys. euro, najlepsza dwójka otrzymuje do podziału 2,2 tys. euro, z kolei triumfator klasyfikacji generalnej PŚ może liczyć na premię wynoszącą ledwie 5 tysięcy w przypadku jedynek i 6 tysięcy w dwójkach.
Niezbyt dobrze płacą też w innych dyscyplinach, dlatego też w gronie tych, którzy zarobili najwięcej, nie ma nie tylko żadnego przedstawiciela saneczkarstwa, ale brakuje też m.in. bobsleisty czy skeletonisty. Więcej, ale też bez rewelacji, zarabiają kobiety rywalizujący w kombinacji norweskiej. Ida Marie Hagen, która sięgnęła po Kryształową Kulę, musiała zadowolić się łączną kwotą wynoszącą 79 050 franków.
Jeśli chodzi o łyżwiarzy szybkich - przyzwoicie zarobić mogli jedynie ci, którzy okazywali się najlepsi w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata (16 tysięcy dolarów) lub też zdobywali medale na mistrzowskich imprezach (22 tysiące dla mistrza świata w wieloboju, 13 tys. dla najlepszego sprintera i po 6 tys. za triumf na dystansach). Także za złoto mistrzostw Europy można było nieco zyskać (7 tys.). Zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata wyceniono mizernie - na zaledwie 1,5 tys.
Ogromne sumy za tytuł mistrza świata w łyżwiarstwie figurowym
W short tracku na zastrzyk gotówki mogli liczyć tylko najlepsi w końcowej klasyfikacji PŚ (zwycięzcy w rywalizacji na każdym dystansie zyskali po 13 tys., triumfatorzy w klasyfikacji łącznej - wielobojowej - po 20 tys.). Pieniądze można było także zarobić za medal mistrzostw świata i Europy - złoto wyceniono odpowiednio na 7 i 2 tys. dolarów amerykańskich.
Sporo za to mogli zarobić najlepsi w łyżwiarstwie figurowym - za złoto mistrzostw świata w rywalizacji solistów i solistek płacono aż 60 tys. dolarów, z kolei w zmaganiach par (sportowych oraz taniec na lodzie) nagroda do podziału wynosiła 90 tys. Nieco mniejsze sumy uzyskiwali najlepsi podczas mistrzostw Europy - odpowiednio po 21 i 30 tys. Co ważne - nagradzano wyłącznie po sześć najlepszych solistów i dwójek.
Są jednak dyscypliny, w których przez kilka miesięcy sportowcy mogą solidnie zarobić. Aby sprawdzić, kto wzbogacił się najbardziej w sezonie 2023-24, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj strzałkami w prawo.
