Trybunał Konstytucyjny: Aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Kiedy orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Trybunał Konstytucyjny: Aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Kiedy orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw?
Trybunał Konstytucyjny: Aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Kiedy orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw? Adam Guz
Konstytucja RP mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. A kiedy wyrok TK powinien zostać ogłoszony? I kto go powinien zlecić do druku? Czy musi zostać urzędowo wydrukowany? Co o wyroku mówi prezes TK Julia Przyłębska?

W Konstytucji RP w art. 190. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mówi się w pkt. 3 że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (w tym przypadku to czwartek, 22.10.2020 r.), jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.

W przypadku wyroku ws. aborcji eugenicznej TK nie określił daty utraty obowiązującego do czasu wyroku spornego zapisu w ustawie o "dopuszczalności przerywania ciąży".

W pkt. 1. powyższego artykułu mówi się, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

W pkt. 2 art. 190 Konstytucji RP napisano, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 właściwość Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Dla przypomnienia art. 188 Konstytucji RP. Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:

 • zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,
 • zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie,
 • zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami,
 • zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych,
 • skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1 (skarga konstytucyjna).

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński na Twitterze zwrócił uwagę na zapis w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. A mianowicie chodzi o akt prawny z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ustawa ta precyzuje taki obowiązek w art. 114. Artykuł ten mówi, że:

 • orzeczenia ogłasza się w odpowiednim dzienniku urzędowym na zasadach i w trybie określonych w Konstytucji oraz ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461).
 • Ogłoszenie orzeczeń zarządza Prezes Trybunału.

Zatem ogłoszenie orzeczenia TK nie leży w kompetencjach Prezesa Rady Ministrów, jak sugerują niektórzy politycy i obserwatorzy życia politycznego w Polsce a w rekach prezes TK Julii Przyłębskiej.

Warto też przytoczyć zapis ustawy zasadniczej. Co Konstytucja RP mówi w temacie Trybunału Konstytucyjnego? Poświęcony trybunału jest art. 190.

Artykuł 190 Konstytucji RP

 • Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
 • Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
 • Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.
 • Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
 • Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów.

Jak wiemy z dotychczasowej praktyki w III RP termin "niezwłocznie" jest bardzo różnie traktowany w zależności od wagi sprawy.

Kiedy orzeczenie TK ws. aborcji eugenicznej zostanie opublikowane? Jednak jego nieopublikowanie nie zmienia faktu, że wyrok został podjęty większością głosów w pełnym składzie a co za tym idzie obowiązuje od dnia podjęcia.

Do sprawy dndiosła się w rozmowie z PAP przewodnicząca Trybunału Julia Przyłębska.

Do sprawy wyroku TK we wtorek odniosła się prezes Julia Przyłębska. Jej zdaniem, fakt, że TK rozpatrywał jedynie przesłankę eugeniczną, a pozostawił pozostałe wyjątki dopuszczające aborcję w Polsce, świadczy o tym, iż zarzuty o pozbawieniu kobiet prawa wyboru, gdy zagrożone jest ich życie lub zdrowie jest bezpodstawny.

Sędzia podkreśliła, że orzeczenie TK „nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych”. - Te podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowia - powiedziała prezes Trybunału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PIS to koronawirus
25 października, 09:01, Gość:

Trybunałka może zostać uznana w Berlinie za persona non grata. Koniec z zakupami w Berlinie

dokladnie przyjdzie czas zeby wsadzic te pisowska krowe do wiezienia

P
PIS to faszyzm
25 października, 10:55, Gość:

Czy to ,ze ambasadorem jest czlowiek ktory wspolpracowal z komuna jest konstytucyjne ? Pani Prezes TK , do Pani to pytanie !!!!!

25 października, 11:06, Gość:

Nie odpowie.

Nie ma kregoslupa moralnego, ani godnisci.

Ja takim czyms podloge wycieram

dokladnie nikt normalny nie respektuje wyrokow tego nielegalnie wybranego tzw. niby trybunalu. Jego orzeczenia nie maja mocy wiazacej.

P
PIS to faszyzm
25 października, 11:21, Gość:

Dzisiaj wszyscy na ulicę. Wszyscy na ulicę do końca tego rządu dojnej zmiany i o jeden dzień dłużej. Precz z dyktaturą karła.

Tak jak wy wlazicie w zycie kobiet i chcecie nam narzucic zeby rodzic dzieci ktorych nie chcemy - tak my bedziemy wchodzic do waszych kosciolow, zaklocac wasze msze i niszczyc wasze oltarze. Ta wojna sie dopiero rozpoczyna. Musza byc tez rowne prawa dla gejow. Kler musi byc opodatkowany a konkordat zerwany.

G
Gość
Dzisiaj wszyscy na ulicę. Wszyscy na ulicę do końca tego rządu dojnej zmiany i o jeden dzień dłużej. Precz z dyktaturą karła.
G
Gość
25 października, 10:55, Gość:

Czy to ,ze ambasadorem jest czlowiek ktory wspolpracowal z komuna jest konstytucyjne ? Pani Prezes TK , do Pani to pytanie !!!!!

Nie odpowie.

Nie ma kregoslupa moralnego, ani godnisci.

Ja takim czyms podloge wycieram

G
Gość
Mam zamiar dożyć chwili, gdy kucharkę wyprowadzą w kajdankach w świetle reflektorów.
G
Gość
Czy to ,ze ambasadorem jest czlowiek ktory wspolpracowal z komuna jest konstytucyjne ? Pani Prezes TK , do Pani to pytanie !!!!!
A
Antoni Adam
O take Polskie walczyłę !!!

Trybunał na trlefon prezesa.

Sądy na telefon prezesa.

Prokuratura telefon prezesa.

Prezydent telefon prezesa.

Żyje się lepiej.

PS. Wina Tuska, TVNu i GW.

PS2. Nienawidzę was kobiety, może dla tego że jak mój Pan nigdy jej nie miałem...
G
Gość
Trybunałka może zostać uznana w Berlinie za persona non grata. Koniec z zakupami w Berlinie
K
Karina
25 października, 8:49, Antoni Adam:

Prywatna kucharka eunucha zoofila też nienawidzi kobiet??

wytwory kobieco podobne nie znoszą oryginałów.

z
z Niemodlina
25 października, 8:49, Antoni Adam:

Prywatna kucharka eunucha zoofila też nienawidzi kobiet??

Nienawidzi konkurencji .

A
Antoni Adam
Prywatna kucharka eunucha zoofila też nienawidzi kobiet??
Wróć na i.pl Portal i.pl