Czym jest tak zwana dyrektywa gazowa?
W kwietniu 2019 r. w Unii Europejskiej została znowelizowana tzw. dyrektywa gazowa. Nowelizacja miała na celu zapewnić, że zasady dotyczące linii przesyłowych gazu, łączących dwa państwa członkowskie lub więcej, miały zastosowanie w Unii Europejskiej również w kontekście linii przesyłowych do państw trzecich. Według tych zasad miał nastąpić skuteczne oddzielenie struktur przesyłu od struktur produkcji i dostaw, jak również dostępu stron trzecich do systemów przesyłowych.
Wcześniejsza decyzja Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu
Nord Stream 2 AG - szwajcarska spółka uzależniona od Gazpromu - zaskarżyła dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu. Postanowienie sądu z 20 maja 2020 roku odrzuciło skargę, którą uznał za niedopuszczalną. Warto dodać, że spółka Nord Stream 2 AG jest odpowiedzialna za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu NS.
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
We wtorek do zgoła odmiennych wniosków doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ocenił, że wcześniejsza decyzja Sądu UE jest błędna. TSUE mówi, że "Sąd błędnie orzekł, iż dyrektywa zmieniająca nie dotyczy bezpośrednio spółki Nord Stream 2 AG, i uchylił postanowienie będące przedmiotem odwołania w zakresie, w jakim Sąd uznał za niedopuszczalną skargę tej spółki z tego powodu" - czytamy w komunikacie Trybunału.
Źródło: PAP
