Spis treści
Atak na więzienie
Atak na więzienie rozpoczął się na początku weekendu. Po całodniowej wymianie ognia z policją członkom gangów udało się w niedzielę uwolnić więźniów. Wielu z nich było zamieszanych w zabójstwo prezydenta Hatiana Jovernela Moise’a w 2021 r.
Przywódca uzbrojonych grup Jimmy Cherizier, były funkcjonariusz policji, wezwał różne ugrupowania do obalenia reżimu premiera Ariela Henry’ego. – My wszyscy, grupy zbrojne w miastach prowincjonalnych i w stolicy, jesteśmy zjednoczeni – powiedział Cherizier.
W bezprecedensowej, nawet jak na ten kraj, fali przemocy, która rozpoczęła się w ub. sobotę, zginęło 9 osób, w tym 4 policjantów. Przestępcze gangi nasiliły skoordynowane ataki na instytucje państwa w Port-au-Prince, w tym na posterunki policji, międzynarodowe lotnisko a nawet na stołeczny stadion piłkarski.
Pomoc z Kenii
Premier Ariel Henry przebywa obecnie w Kenii, gdzie podpisał porozumienie, zgodnie z którym to afrykańskie państwo wyśle tysiąc funkcjonariuszy policji, aby pomogli w walce z gangami.
Kenia już w październiku zgodziła się wysłać na Haiti międzynarodowe siły policyjne pod auspicjami ONZ. Jednak w styczniu kenijski Sąd Najwyższy uznał, że jest to niezgodne z konstytucją, m.in. ze względu na brak stosownych porozumień między oboma krajami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Stan wyjątkowy
Rząd Haiti ogłosił w niedzielę wieczorem stan wyjątkowy i godzinę policyjną próbując zaprowadzić porządek i odzyskać kontrolę nad krajem. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 72 godziny, podczas których ma zostać przeprowadzona obława na zbiegłych "morderców, porywaczy i innych kryminalistów".
"Policja otrzymała rozkaz użycia wszystkich legalnych środków w jej dyspozycji do egzekwowania godziny policyjnej i zatrzymania wszystkich przestępców" - oświadczył minister finansów Patrick Boivert, który pełni obowiązki premiera pod nieobecność Henry'ego.
Źródło: Fox News, PAP
