Wyniki głosowania ws. uchwały w obronie Jana Pawła II. Jak głosowali posłowie?
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II, najwybitniejszy Polak w historii" – głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm.
Nie wszyscy parlamentarzyści zgodzili się jednak z jej treścią. Za uchwałą w obronie papieża Polaka głosowało 227 członków klubu PiS. Projekt poparła tylko jedna posłanka Koalicji Obywatelskiej. Była to Joanna Fabisiak. Uchwały nie poparło 39 posłów Lewicy. 5 członków tego klubu nie wzięło udziału w głosowaniu.
Projekt zyskał również poparcie 23 z 24 parlamentarzystów Koalicji Polskiej. Jeden z posłów tego klubu nie wziął udziału w głosowaniu.
W obronie Jana Pawła II stanęło też 7 posłów Konfederacji. Dwóch członków koła nie uczestniczyło w głosowaniu.
Z Polski 2050 zagłosowała tylko jedna osoba. Był to Tomasz Zimoch, który nie poparł uchwały. Pozostali członkowie koła nie głosowali.
Uchwałę poparli wszyscy posłowie Porozumienia oraz Kukuz'15.
Uchwała w obronie Jana Pawła II. Co zawiera?
"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II, najwybitniejszy Polak w historii" – napisano w uchwale.
Jak podkreślono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". "Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski' – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami" – wskazano.
"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. >>Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm<<; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" – zaznaczono w uchwale.
i.pl, PAP
dś