Ukraińscy żołnierze po amputacjach wracają na linię frontu, by walczyć z Rosjanami

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 7 lat
Według danych ujawnionych przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w jego kraju jest 380 000 rannych, a w wielu brygadach co najmniej jedna osoba po amputacji wróciła do czynnej służby.

Spis treści

Prezydent Ukrainy dodał, że w ciągu trzech lat wojny z Rosją zginęło 46 000 osób, a dziesiątki tysięcy uznano za zaginione.

Walczy z wrogiem po stracie rąk i nogi

Żołnierz wywiadu Andrii Rubliuk stracił obie ręce i nogę. Teraz używa protez kończyn i zapowiedział powrót na linię frontu. „Walka rękami i nogami jest czymś, co każdy może zrobić. Walka bez nich to wyzwanie”, dodał.

Leonid Łobczuk, żołnierz 127. brygady Ukrainy, stracił nogę podczas konfliktu granicznego w 2015 roku. Pozostał nieustraszony i uśmiecha się do zdjęcia przed haubicą w obwodzie charkowskim.

Maksym Wysocki stracił lewą nogę po wejściu na minę po misji dronem w listopadzie 2023 r. W maju następnego roku wrócił do munduru.

Powiedział: „Szybko pogodziłem się z faktem, że nie mam nogi. Jaki jest sens żałoby?

Nie żalił się nad sobą i nadal walczy

„Płacz i martwienie się nie przywróci mi nogi”.

Maksym dowodzi teraz zespołem obsługującym drony wyładowane materiałami wybuchowymi podczas nocnych misji.

Oleksandr Żaliński, jako żołnierz piechoty stracił prawą rękę, a obecnie jest kierowcą nawigatorem. Mówi: „Na początku nie lubiłem tej pracy. Kiedy wróciłem do służby, byłem gotowy wrócić do piechoty. Planuje po wojnie otworzyć pub – Amputowane Sumienie.

W zeszłym miesiącu na Ukrainie odbył się pierwszy turniej piłki nożnej dla osób po amputacji, w którym brały udział drużyny złożone z żołnierzy, którzy stracili kończyny w wyniku konfliktu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl