Upały: Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji? Sprawdź, jak jej używać, aby nie szkodziła zdrowiu

Monika Kaczyńska
Gdy żar leje się z nieba, niższa temperatura w pomieszczeniu przynosi ulgę i sprawia, że wszystkie działania są bardziej efektywne. Ważne jednak, by z różnicą temperatur nie przesadzić, zwłaszcza, gdy często wchodzimy i wychodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń. Specjaliści zalecają, by różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni. Oznacza to, że jeśli na dworze słupek rtęci sięga 30 stopni, temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 24 stopnie. Dlaczego tyle? Bo z takimi różnicami temperatury daje sobie radę nasza termoregulacja. Większe – mogą skończyć się przeziębieniem. Czy to oznacza, że gdy na termometrach pokaże się rekordowa wartość zapowiadana przez meteorologów czyli 36 stopni Celsjusza należy ustawić klimatyzację na 30 stopni? Warto spróbować od tego zacząć. Może okazać się, że to wystarczy, by dobrze się czuć. Jeśli nie, należy obniżać temperaturę powoli – po 1 stopniu. Przy normalnej wilgotności powietrza obniżenie temperatury o 2 stopnie jest odczuwane jako dwa razy chłodniej. Zobacz dalej ---------------------->
Gdy żar leje się z nieba, niższa temperatura w pomieszczeniu przynosi ulgę i sprawia, że wszystkie działania są bardziej efektywne. Ważne jednak, by z różnicą temperatur nie przesadzić, zwłaszcza, gdy często wchodzimy i wychodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń. Specjaliści zalecają, by różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni. Oznacza to, że jeśli na dworze słupek rtęci sięga 30 stopni, temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 24 stopnie. Dlaczego tyle? Bo z takimi różnicami temperatury daje sobie radę nasza termoregulacja. Większe – mogą skończyć się przeziębieniem. Czy to oznacza, że gdy na termometrach pokaże się rekordowa wartość zapowiadana przez meteorologów czyli 36 stopni Celsjusza należy ustawić klimatyzację na 30 stopni? Warto spróbować od tego zacząć. Może okazać się, że to wystarczy, by dobrze się czuć. Jeśli nie, należy obniżać temperaturę powoli – po 1 stopniu. Przy normalnej wilgotności powietrza obniżenie temperatury o 2 stopnie jest odczuwane jako dwa razy chłodniej. Zobacz dalej ---------------------->Piotr Jasiczek
W czasie upałów posiadacze klimatyzacji mogą uważać się za szczęściarzy. Jednak, żeby klimatyzacja przynosiła ulgę, a jednocześnie nie była przyczyną problemów zdrowotnych przy korzystaniu z niej należy przestrzegać kilku zasad.

1. Nie za ciepło, nie za zimno

Gdy żar leje się z nieba, niższa temperatura w pomieszczeniu przynosi ulgę i sprawia, że wszystkie działania są bardziej efektywne. Ważne jednak, by z różnicą temperatur nie przesadzić, zwłaszcza, gdy często wchodzimy i wychodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń. Specjaliści zalecają, by różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni.

Oznacza to, że jeśli na dworze słupek rtęci sięga 30 stopni, temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 24 stopnie. Dlaczego tyle? Bo z takimi różnicami temperatury daje sobie radę nasza termoregulacja. Większe – mogą skończyć się przeziębieniem.

Zobacz też: Poznań: Gdzie w mieście jest największy upał?

Czy to oznacza, że gdy na termometrach pokaże się rekordowa wartość zapowiadana przez meteorologów czyli 36 stopni Celsjusza należy ustawić klimatyzację na 30 stopni? Warto spróbować od tego zacząć. Może okazać się, że to wystarczy, by dobrze się czuć. Jeśli nie, należy obniżać temperaturę powoli – po 1 stopniu. Przy normalnej wilgotności powietrza obniżenie temperatury o 2 stopnie jest odczuwane jako dwa razy chłodniej.

2. Nawiew nie ustawiony bezpośrednio

Chłodne powietrze powinno równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu. Idealnie jeśli nawiew jest ustawiony na sufit bądź ścianę (można to zrobić regulując ustawienie żaluzji klimatyzatora).

Nawiew nie powinien być ustawiony bezpośrednio na miejsca w pomieszczeniu, z których korzystamy.

Zobacz też: Klimatyzacja pomaga, ale trzeba wiedzieć jak jej używać

3. Wentylator – nie za szybko

Wentylator klimatyzatora decyduje o szybkości, z jaką porusza się powietrze. Zbyt duża szybkość sprawi, że w pomieszczeniu uzyskamy efekt przeciągu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Optymalna szybkość z jaką powietrze jest wydmuchiwane z klimatyzatora nie powinna przekraczać 0,2 m/s

4. Zamknij okna, spuść żaluzje

Klimatyzacja pracuje najefektywniej, gdy do pomieszczenia nie wpada cieplejsze powietrze z zewnątrz i nie nagrzewa się ono od promieni słonecznych. Gdy jest włączona klimatyzacja należy zamknąć okno i drzwi, w miarę możliwości także spuścić żaluzje lub rolety dla ochrony przed słońcem.

5. Przeglądy i czyszczenie

Sprawnie działający klimatyzator także oczyszcza powietrze. Trzeba jednak regularnie go czyścić i nie zaniedbywać okresowych przeglądów. Minimum – to raz w roku.

Upał w Polsce dokucza wszystkim. Internauci wzięli sprawy w swoje ręce [MEMY, ŚMIESZNE OBRAZKI, DEMOTYWATORY]

Upał w Polsce dokucza wszystkim. Internauci wzięli sprawy w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Upały: Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji? Sprawdź, jak jej używać, aby nie szkodziła zdrowiu - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl