USA udostępnią nam 8 śmigłowców Apache. Szefa Pentagonu zapowiada pogłębienie współpracy przemysłów zbrojeniowych z Polską

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
- Podpiszemy dziś umowę, która pogłębi współpracę naszych przemysłów zbrojeniowych - zapowiedział w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin na początku spotkania z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Dodał też, że bez Polski nie byłaby możliwa tak efektywna pomoc dla Ukrainy, a nasze państwo jest liderem pod względem pomocy udzielonej dla Kijowa. Po spotkaniu polski wicepremier powiedział, że dostaniemy od USA osiem nowoczesnych śmigłowców Apache.

Ważna zapowiedź szefa Pentagonu. Pogłębia się polsko-amerykańska współpraca

- Mam nadzieję na odnowienie naszego porozumienia o wzajemności w zamówieniach obronnych, która pogłębi naszą współpracę przemysłową, teraz i w przyszłości - powiedział Austin rozpoczynając spotkanie z polskim ministrem obrony narodowej po uroczystym powitaniu w Pentagonie.

Podkreślił przy tym zaangażowania Błaszczaka na rzecz stosunków polsko-amerykańskich, a także rolę Polski w pomocy dla Ukrainy.

- Dwa tygodnie temu byliśmy w Ramstein podczas ostatniego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy. Polska po raz kolejny była liderem w pomocy Ukrainie, by zwiększyła swoje zdolności wojskowe. W rzeczy samej, bez niezwykłego wkładu Polski, nigdy nie bylibyśmy w stanie zrobić tak wiele dla obrony Ukrainy przed brutalną agresją Rosji - oświadczył amerykański minister.

Ogromna waga polskich zakupów zbrojeniowych

Wicepremier Błaszczak wyraził przekonanie, że współpraca z USA w tej kwestii będzie trwać "aż do zwycięstwa Ukraińców". Wskazał też, że elementy stałej obecności wojsk USA - garnizon sił lądowych USA i wysunięte dowództwo V Korpusu w Poznaniu - są kluczowym zwiększeniem NATO-owskiego odstraszania w regionie. Podkreślił też wagę polskich zakupów nowoczesnych systemów uzbrojenia, takich jak HIMARS i Patriot.

- Ufam, że te zakupy przetrą szlak dla intensywnej współpracy naszych przemysłów zbrojeniowych, by zapewnić utrzymanie dla wytworzonego w USA sprzętu wojskowego dla polskiej armii - oznajmił wicepremier.

Jaki jest cel podpisanej umowy?

Jak powiedział PAP wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, umowa ma na celu ułatwić współpracę przemysłów zbrojeniowych obu krajów, w tym również eksport do krajów trzecich. W czwartek wizytując zakłady Lockheed Martin w Arkansas, Błaszczak powiedział, że chce, by w Polsce współprodukowane były systemy artylerii rakietowej HIMARS. W Polsce miałoby też powstać centrum serwisowe tych systemów.

Pytany o to przedstawiciel Pentagonu odparł, że jest to temat rozmów z Polską, jednak jest za wcześnie, by przesądzać o ich wyniku.

Poza podpisaniem umowy, ministrowie odsłonią też specjalną wystawę w Pentagonie poświęconą polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Dostaniemy 8 helikopterów Apache

Podczas briefingu wicepremier Błaszczak powiedział, że USA udostępnią Polsce osiem helikopterów Apache.

- Armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów. To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję - powiedział Błaszczak podczas briefingu prasowego pod pomnikiem żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA w Arlington pod Waszyngtonem.

Jak wyjaśnił, siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem maszyn, szkolenie polskich pilotów rozpocznie się za kilka tygodni, zaś prawdopodobnie w przyszłym roku śmigłowce trafią na wschód Polski, by wzmocnić obronę "bramy brzeskiej".

- Dlaczego Apache są ważne? Bo świetnie współpracują z Abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z Abramsami zamknięcie +bramy brzeskiej+. Rozmawiałem z sekretarzem Austinem o tym, żeby stanowiły one tamę nie do przebicia - mówił szef MON.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć 96 śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Jak poinformował wicepremier, podczas spotkania z Austinem podpisał umowę o wzajemności w zamówieniach obronnych, która ma stanowić szansę dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zaznaczył, że dotychczasowe doświadczenia współpracy obu przemysłów są dobre, wskazując m.in. na produkcję elementów kadłubów F-16 w Mielcu oraz produkcję wyrzutni do systemów obrony powietrznej Patriot, które - jak powiedział Błaszczak - są mocno chwalone przez Amerykanów.

- Teraz jest większa szansa by skorzystać z tej wzajemności i jestem pewien że polski przemysł zbrojeniowy tę szansę wykorzysta - powiedział minister.

W drodze umowa na 500 HIMARS-ów

Według niego szansą dla polskiego przemysłu ma być też zakup przez Polskę prawie 500 wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS. Zgodę na transakcje wyraziły Departament Stanu i Kongres, a obecnie negocjowane są warunki umowy.

"Ta umowa stanowi o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wyrzutnie HIMARS-ów będą montowane na polskich Jelczach, ale także rozmawiamy na temat produkcji podzespołów. Więc będzie to inwestycja polsko-amerykańska" - powiedział Błaszczak.

Jak dodał, pierwsze pięć z 20 zamówionych w 2019 r. wyrzutni HIMARS trafi do Polski już w maju br.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Śmigłowców do szkolenia powinno być 16 aby przygotować załogi dla 96 które otrzymamy!
J
Jan
„Troll zmyśla, mąci, czernią maluje - nie zawodzi,

cenny, im bardziej Polsce szkodzi.

Kroczy on drogą, gdzie uczciwi nie mogą,

wielka w niesławie - najmity niedola.”
W
Wład
5 maja, 20:33, Chmuraandrzej1970@op:

Nikt nie umie tak sie hanbic jak nie Polacy tylko pis

Proponuję wizytę p odbiór tantiem 💴

R
Różnica
Nie udostępnią tylko wynajmą
m
miller
co oznacza "udostepnil" ???
s
sdfsdf
Szkoda że nie longbow, ale Amerykanie pewnie boją się ,że Polacy od razu by te nowozcśniejsze przekazali za darmo Ukrainie, a ta straciłaby je i Rosja poznałaby najnowszą technikę. Więc w razie czego dają nam stare maszyny.
L
Lul
Pięknie. Błękitny Grom.
s
sdfsdf
@ave

No tak, lepsze tablice Mendelejewa od Klicha.
a
ave Jarosław
Po co nam to skoro mamy już helikoptery Szydło i Macierewicza?

Już się nie mogę doliczyć tych cudów techniki stojących w hangarach

Chyba, że chodzi o nowocześniejsze maszyny.
s
sdfsdf
@Wiertoljet

z Ameryki - dzięki amerykańskim Żydom,

z Rosji, dzięki Żydokomunie.

a w Polin dzięki polskim Żydom.

I co biedni Słowianie mają zrobić, gdy Żydzi im dają broń?

Mają się nią likwidować?

To nie jest chyba normalne.

Kiedy w końcu Słowianie przestaną się ze sobą bić i zaczną się szanować. Rosja. Polska, Ukraina, Czesi, Słowacy, b. Jugosławia. Moglibyśmy być na świecie potęgą, ale jak pisał już 1000 lat temu Żyd Ibrahim ibn Jakub, stale to pozostaje aktualne:

"Na ogół biorąc, to Słowianie są skorzy do zaczepki i gwałtowności i gdyby nie ich niezgoda wywołana mnogością rozwidleń ich gałęzi i podziałów na szczepy, żaden lud nie zdołałby im sprostać w sile."
c
co-worker PL
współpracę naszych przemysłów zbrojeniowych...

Polacy maja produkowac paste do butow dla ameryknskich GI's
E
ERROR 404
5 maja, 20:38, Chmuraandrzej1970@op:

Musicie pisiory sama nazwa be odpowiedziec i byc rozliczeni co do jednego grosza mysle ze doczekam

Czyli myślenie nie jest Twoją mocną stroną.

E
ERROR 404
5 maja, 21:39, helikopter:

dostaniemy od USA...

dzieki amerykanskim Zydom. Zatem kaczan musi lizac zydowski odbyt do czysta od nowa.

Możesz lizać czyj chcesz, nawet z gruzem taka wolność.

h
helikopter
dostaniemy od USA...

dzieki amerykanskim Zydom. Zatem kaczan musi lizac zydowski odbyt do czysta od nowa.
s
seba
Udostępnią, czyli nie dadzą. A taką słodką łaskę robił Błaszczak amerykańskiemu generałowi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl