Z nowych badań wynika, że gdyby podróże w czasie były możliwe, jedna trzecia seniorów cofnęłaby się, aby ponownie przeżyć określoną część swojego życia.
Ankieta przeprowadzona wśród 2000 Amerykanów w wieku powyżej 65 lat wykazała, że 36 procent chciałoby mieć taką wiedzę, jaką mają dzisiaj na temat różnych dziedzin życia – takich jak miłość, finanse czy zdrowie. Te informacje mogły być tak cenne, że ten sam odsetek twierdzi, że w młodości podjąłby inne decyzje.
Najszczęśliwsze dekady naszego życia
Seniorzy, gdyby mogli przeżyć jeszcze raz dowolną dekadę swego życia, w większości wybraliby 30-tkę (30%) lub 20-tkę (25%), wspominając te lata jako najszczęśliwsze okres w swoim życiu.
Ankieta przeprowadzona przez OnePoll dla BrightStar Care wykazała też, że gdyby ludzie mieli możliwość ponownego podjęcia jednej ważnej decyzji, zaoszczędziliby więcej pieniędzy (20%) lub zainwestowaliby wcześniej (14%). porady dotyczące pieniędzy (39%) i edukacji (38%), gdy były młodsze.
Jednak połowa seniorów przyznaje, że otrzymała radę od kogoś, o kim wtedy nie myśleli zbyt wiele, ale później poszli za nią. Podobnie 49 procent zignorowało niektóre rady, które im udzielono. Mimo to 36 procent twierdzi, że niezależnie od przeszłości jest zadowolonych ze swego życia takim, jakie jest, i taki sam odsetek uważa, że błędy, które popełnili w przeszłości, przyniosły im korzyści, dając cenne lekcje życia na dłuższą metę.
Zdrowo jest powspominać swoją młodość i przyjrzeć się wszystkiemu, czego dokonałeś i czego nauczyłeś się przez lata – mówi Shelly Sun, założycielka i szefowa BrightStar Care. Z wiekiem przychodzi mądrość, a refleksja nad przeszłymi doświadczeniami może służyć nie tylko jako cenne wspomnienia, ale także jako podstawa do przekazywania wiedzy młodszym pokoleniom.
Jakiej rady seniorzy udzieliliby młodszym sobie?
Kolejne 42 procent tęskniłoby za swoim obecnym życiem, gdyby sprawy potoczyły się inaczej niż teraz. Zapytani, jaką radę daliby sobie w wieku 20 lat, respondenci „podejmowali wyzwania”, mówili sobie „podążaj za intuicją” i „nie bój się chwytać życia”.
Z wiedzą, którą mają teraz, seniorzy czuliby się pewnie doradzając młodszym pokoleniom w kwestiach edukacji (41%), pieniędzy (37%) i zdrowia (36%). Dzielili się także mądrymi frazami, takimi jak: „zawsze bądź przygotowany”, „zawsze bądź pokorny” i „eliminuj negatywne myśli”.
Inni powiedzieliby dwudziestokilkuletnim, że ważne jest, aby być cierpliwym i otwartym na słuchanie innych, a nie pozwalać innym decydować za ciebie i cieszyć się każdym krokiem w życiu.
Przywilej, który trzeba zawsze celebrować
Starzenie się to przywilej, który należy celebrować na każdym etapie życia – dodaje Sun. Po dwudziestce trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało twoje życie, gdy skończysz 65 lat, jednak jeśli usiądziesz i posłuchasz rad, które seniorzy mają do zaoferowania, znajdziesz wartościowe spostrzeżenia, które pomogą ci przygotować się do „Twojej przyszłości”.
Ted
